eur:
400.81
usd:
367.92
bux:
74428.1
2024. október 15. kedd Teréz

Amit nem drágít az áfaemelés, azt a benzin drágulása fogja?

Július 1-jétől 20-ról 25 százalékra emelkedik az áfa általános kulcsa, ez alól csak egyes élelmiszerek élveznek kivételt, amelyeknek nem emelkedik, hanem még csökken is az adója, 18 százalékra. A drágulást ugyanakkor szinte egyetlen termék sem kerülheti el, a következő hetekben ugyanis drasztikus benzináremelés várható.

Könyv, kotta, napilap, gyógyszer és gyógyászati segédeszköz, orvosi műszer - a többi mellett ezek azok a termékek, amelyeket 5 százalékos áfa terhel, így ezek ára - legalábbis az adóváltozás nyomán - nem változik július 1-jétől.

Az árakat azonban nemcsak az áfaemelés növelheti. Július 1-jével ismét 300 forint felett lesz a benzin ára, az áfa- illetve a jövedéki adó emelés ugyanis 18-19 forinttal növeli a kiskereskedelmi árat. Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója beszámolt arról, hogy a Molnak az áfa- és jövedékiadó-emelést maradéktalanul érvényesítenie kell az áraiban, ellenkező esetben versenykorlátozással vádolnák.

A fuvarozó vállalkozásoknak komoly problémát okoz a változtatás - mondta korábban az InfoRádiónak Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkár-helyettese. Karmos Gábor szerint bár szükség lenne a díjtételek emelésére, nem valószínű, hogy a vállalkozások tudják érvényesíteni ezt.

Az áfaemelés kapcsán a Gazdasági Versenyhivatal már korábban adatokat gyűjtött az áruházaktól áraikról. A hatóság azt akarja megakadályozni, hogy az üzletláncok a beszállítóikra hárítsák az adóemelés költségeit. Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége ugyanis arról kapott értesítést, hogy a multik szerződésbontással fenyegetik meg azokat a beszállítókat, akik nem osztoznak velük a pluszköltségeken.

Az effajta visszaéléseket rendkívül nehéz bizonyítani, hiszen az írott anyagokban a kereskedők igyekeznek burkoltan fogalmazni, a konkrét fenyegetések pedig a tárgyalásokon hangzanak el. Az adatkérő levélben a GVH arra vár választ, hogy az egyes cégek milyen előkészületeket tettek, hogyan próbálják majd mérsékelni az esetleges forgalomcsökkenés hatását. A beszállítóktól és az érdekképviseletektől olyan információkat vár a versenyhivatal, amelyek alapján beazonosítható, hogy kik fenyegettek kilistázással.

A jövedéki adó is emelkedik

Egy doboz cigaretta ára átlagosan csaknem 40 forinttal drágul július 1-jétől. A Magyar Dohányipari Szövetség elnöke szerint az intézkedés miatt megbomlik a piaci egyensúly, növekszik az adózatlan termékek aránya, bővülhet a fekete piac, és elmaradhatnak a tervezett költségvetési bevételek.

A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója a távirati irodának úgy nyilatkozott: az áfa- és a jövedéki adó emelése együttesen mintegy 10,7 százalékos áremelkedést okoz ebben a termékkörben.A Magyar Vendéglátók Ipartestülete gazdasági alelnöke korábban az InfoRádiónak elmondta: a bevezetett intézkedések hatására tömeges csődökre lehet számítani. Thurzó Béláné szerint a szakmabeliek áremeléssel sem tudnak élni, hiszen a fizetőképes kereslet már így is jelentősen csökkent.

Egyre drágább a benzin

Július 1-jével ismét 300 forint felett lesz a benzin ára, az áfa- illetve a jövedéki adó emelés ugyanis 18-19 forinttal növeli a kiskereskedelmi árat. Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója beszámolt arról, hogy a Molnak az áfa- és jövedékiadó-emelést maradéktalanul érvényesítenie kell az áraiban, ellenkező esetben versenykorlátozással vádolnák.

A fuvarozó vállalkozásoknak komoly problémát okoz a változtatás - mondta korábban az InfoRádiónak Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkár-helyettese.

Karmos Gábor szerint bár szükség lenne a díjtételek emelésére, nem valószínű, hogy a vállalkozások tudják érvényesíteni ezt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.15. kedd, 18:00
Vitézy Dávid
a Főváros Közgyűlés tagja, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×