A gammakés egy sugársebészeti készülék neve. Debrecenben már 567 beteget operáltak meg vele. Ennek segítségével akár egy, az agy közepén lévő, cseresznyenagyságú daganatot is be tudnak sugarazni úgy, hogy oda jut egy nagy, a betegséget gyógyító sugárdózis, de az azt körülvevő részt ennek csupán a két századát kapja. Így az ép elemek nem károsodnak.
Olyan a kezelés hatásfoka, mintha késsel vennék ki a daganatot, azonban nincs vágás, nincs kés - vázolta Bognár László professzor, a Magyar Idegsebészeti Társaság elnöke az InfoRádiónak.
Hozzátette: nagyjából úgy kell elképzelni a kezelést, mintha CT- vagy MR-vizsgálaton volnánk. Fekszik a beteg egy ágyon, amelyet betolnak egy félgömbbe, ahol a sugárforrások vannak. A páciens semmit nem érez, a folyamat ráadásul teljesen vértelen - szögezte le Bognár László.
Elmondta, hogy elsősorban agydaganatokat kezelnek a technikával. A daganat zsugorodni kezd a sugárzástól, szerencsés esetben el is tűnik. A jóindulatú daganatok közül a legklasszikusabb a hallóideg daganata, amivel az a baj, hogy idővel akkorára nő, hogy a mellette lévő ép agyi részeket nyomni kezdi, funkciójukat károsítja, ami a beteg halálát is okozhatja. Hasonló probléma a lágyagy burkából kiinduló daganat, ami a koponyán belül van, de az agyállományon kívül.
Érfejlődési rendellenességeket is kezelni lehet a gammakéssel, így el lehet kerülni a segítségével akár az agyvérzést is - mutatott rá a Magyar Idegsebészeti Társaság elnöke.
Hanganyag: Torda Júlia