eur:
412.87
usd:
390.98
bux:
79283.44
2024. november 27. szerda Virgil

300 millióba kerültek a sárospataki könyvek

Évtizedes diplomáciai egyeztetés eredményeként hazakerültek a sárospataki Református Kollégium könyvei. Igaz, nem ingyen. Az InfoRádió úgy tudja: minimálisan 1 millió 425 ezer dollárt, azaz több mint 300 millió forintot fizetett Magyarország az orosz félnek.

A sárospataki kötetek visszaadásával első ízben alkalmazzák az 1998-ban hozott és 2000-ben átszerkesztett orosz restituciós törvényt.

Eszerint a Szovjetúnió azt a kárt kompenzálja a II. világháború végén zsákmányolt műkincsekkel, amelyet az ellenséges megszállás okozott az orosz kulturális örökségben. Az oroszok ezért úgy gondolják, hogy a visszaadás is alapvetően cserealapon történhet.

Az oroszok az elhúzódó vitákban gyakran emlegették azokat a károkat, amelyet a magyar hadsereg okozott nekik a második  világháborúban.

Ez jogi szempontból indokolatlan, hiszen Magyarország ezekért jóvátételt fizetett.

Mindenesetre a restituciós törvény értelmében Magyarország 400 ezer dollár térítést nyújt a Lenin könyvtárnak. Igaz, a törvény a  jogászok szerint ellentétes a nemzetközi joggal, és Jelcin elnök többszöri alkotmányos kifogásai ellenére hagyta jóvá az orosz alkotmánybíróság.

Kormányzati forrásból az InfoRádió úgy értesült, hogy nem csak a törvényben előírt 400 ezer dollárt adja Magyarország a sárospataki kötetekért cserébe. Önkéntes hozzájárulásként a magyar fél elvégeztette a kötetek digitalizálását is, ami körülbelül 25 ezer dollárba került.

Ezenkívül a Mol Rt. a frissen létrehozott oroszországi alapítványa útján közel egymillió dollárt adományozott két múzeum helyreállításához.

Információnk szerint a diplomáciában megszokott, hogy magáncégek ehhez hasonló helyzetben valósítják meg beruházásaikat az adott országban; így nem közvetlenül a magyar állam fizet a kincsekért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×