eur:
412.4
usd:
390.35
bux:
79311.13
2024. november 27. szerda Virgil

Budapesten a sárospataki könyvek

Megérkeztek a sárospataki református könyvtár kötetei Moszkvából Budapestre. A könyveket a Malév menetrend szerinti járata hozta Magyarországra.

A hét, nemzetiszínű szalagokkal átkötött ládát katonai tiszteletadással, vörös szőnyegen fogadták.

A magyar diplomácia először 1991-ben adott át jegyzéket az orosz félnek a Szovjetunióba szállított magyar műkincsekről.

Borisz Jelcin volt orosz elnök 1992-es magyarországi látogatásán a két ország képviselői közös egyezményben vállalták, hogy felkutatják, megvédik és átadják azokat a kulturális értékeket, amelyek a világháború után a másik országba került. Jelcin akkor gesztusként két képet visszaadott, egy Csók István festményt és egy ismeretlen festő alkotását.

A Sárospatakról elvitt könyvek egy részét 1996-ban azonosította Magyarország. A Grabar Restaurátor Intézetben 134,  a Nyizsnyij Novgorod-i Lenin könyvtárban 172 kötetre bukkantak. Később további két könyvet találtak.

A legértékesebb darabok, például egy lengyel biblia azonban máig nem került elő.

A könyvek visszaadásával az orosz fél első ízben alkalmazza az 1998-ban elfogadott és 2000-ben módosított restitúciós törvényt. Eszerint Magyarország 400 ezer dollár térítést nyújt a Lenin könyvtárnak a kötetek tárolásáért.

A törvényt Jelcin elnök többszöri alkotmányossági kifogásai ellenére hagyta jóvá az orosz alkotmánybíróság.

Kormányzati forrásból az InfoRádió úgy értesült, hogy Magyarország nem csak a törvényben előírt 400 ezer dollárt adja a sárospataki kötetekért cserébe.

Önkéntes hozzájárulásként a magyar fél elvégeztette a könyvek digitalizálását is, ami körülbelül 25 ezer dollárba került.

Ezen kívül a Mol Rt. a frissen létrehozott oroszországi alapítványa útján csaknem egymillió dollárt adományozott két múzeum helyreállításához.

A hazakerült kötetek állagmegóvásra az Országos Széchényi Könyvtárba kerülnek. A közönség március 1-jétől június közepéig tekintheti meg az "elszármazott" gyűjteményt a Magyar Nemzeti Múzeumban, majd a kötetek visszakerülnek eredeti helyükre, a Sárospataki Református Kollégium könyvtárába.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.

Szalai Máté a libanoni tűszünetről: Izrael visszalépett egyet, mert Gázában fontosabb céljai vannak

Az elmúlt két évtizeddel ellentétben most a Hezbollahnak is érdeke a tűzszünet, mert meggyengült, és rendeznie kell a sorait – mondta az InfoRádióban a Clingendael Intézet kutatója. Szalai Máté hozzátette: húsz év alatt nem valósult meg az a cél, amit most hatvan nap alatt akarnak végrehajtani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×