Ő lesz a brit országrész első muszlim vezetője – aki lemondott elődjéhez hasonlóan célul tűzte ki az Egyesült Királyságból való kilépést.
Lehet, hogy a külföldi szemlélő számára nem néz ki skótnak, de amikor megszólal, az akcentusa ugyanolyan tipikusan skót, mint az őslakosok leszármazottaié.
“Whoever is First Minister...if somebody is from an LGBT community, they need to be able to look at that First Minister in the eyes, and they need to believe that that individual isn’t just going to tolerate them, but is going to celebrate them."#HumzaForScotland pic.twitter.com/w9f2cKkLNa
— Humza Yousaf (@HumzaYousaf) March 5, 2023
Ő Humza Yousaf, aki két okból is formabontó: először is, mert pakisztáni származású a jobbára a katolicizmus és a protestantizmus alapján egymást megkülönböztető skótok között. Másodszor: mindössze 37 évesen próbálja majd kitölteni a hirtelen lemondott elődje, Nicola Sturgeon által hátrahagyott űrt.
Miközben Sturgeon lemondása immár Londonban, a Buckingham palotában landolt, addig Yousafot kedden megválasztották a skót autonóm kormány élére, azaz ő lett az új első miniszter. „Úgy akarom vezetni Skóciát, hogy minden polgár érdekeit figyelembe vegyem, függetlenül a politikai szimpátiájuktól. Minden percben azon dolgozom majd, hogy visszaszerezzem a tiszteletüket és bizalmukat” – mondta még a szavazás előtt.
A politikus 4 százalékkal győzte le riválisát, Kate Forbest, aki nyíltan közölte:
keresztény meggyőződése miatt nem támogatja a melegházasságokat
– de demokratikus politikusként nem is fogja akadályozni azokat, ha a többség ezt akarja.
Yousaf is hitet tett amellett, hogy kivezeti Skóciát az Egyesült Királyságból, sőt, visszavezeti az Európai Unióba. Ugyanaz az érvelése, mint Sturgeonnak: bár 2014-ben a skótok 55 százaléka szavazott az Unió fenntartására – azaz a brit államban való maradásra – a 2016-os brexit-népszavazás mindent felborított.
Merthogy az angolokkal szemben a skótok többsége az EU-ban is maradt volna. Az autonómia kormányzatát vezető Skót Nemzeti Párt – Sturgeon és Yousaf pártja – ezzel az érveléssel követel újabb függetlenségi népszavazást. Továbbá, azt mondja, hogy a brit központi kormány Skóciának ártó politikát folytat.
Csakhogy: a törvények értelmében a londoni parlament illetékes a Skót-Angol Unió ügyeiben dönteni,
azaz Westminster engedélyezheti a népszavazást Skócia részére.
Két korábbi brit miniszterelnök is azt mondta: 2014. után egy egész nemzedékre jegelni kell a kérdést. Ezt az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága is megerősítette. Továbbá: viszonylag friss – tavaly őszi – felmérések szerint is a skótok 55%-a továbbra is maradna az Egyesült Királyságban.
Közben a Skóciában sokáig domináns brit Munkáspárt, de a Konzervatívok is lehetőséget látnak az SNP-n belüli vitákban. Skóciának elég problémája van az egészségüggyel, a drogfogyasztással, az iskolarendszerrel és ezekre a témákra fognak fókuszálni, hogy növeljék a támogatottságukat a skótok körében.
Keir Starmer Munkáspártja megválasztása napján támadást intézett Yousaf ellen azzal, hogy „nincs mandátuma, nincs terve a változásra, nincs válasza a brit egészségügy gondjaira és a megélhetési válságra”.
A brit belpolitika aktuális részleteiről itt tudhat meg többet: