Nyolc darab egység, egyenként 20 méter hosszú, 2,5 méter széles és mindegyikben 40 kerámiatartály, amelyekben gabona és víz keverékét forralták – így néz ki a világ eddig ismert legrégebbi sörfőzdéje.
Az akkor időkben ipari méretűnek számító sörgyárat Egyiptomban, Abüdosz ókóri temetkezési helyen fedezték fel amerikai és egyiptomi régészek. A felfedezést Mosztafa Vaziri, az Egyiptomi Antikvitások Legfelsőbb Tanácsa nevű szervezet főtitkára jelentette be.
Becsléseik szerint a Kairótól 450 kilométerre délre fekvő lelőhely több, mint ötezer éves. Az archeológusok szerint a sörfőzde Namer fáraó idejéből származik, aki időszámításunk előtt 3150 és 2613 között uralkodott – 63 éven át – és aki egyesítette Felső- és Alsó-Egyiptomot.
توصلت البعثة الأثرية المصرية الأمريكية المشتركة إلى الكشف عن ما يعتقد أنه أقدم مصنع لصناعة الجعة عالي الإنتاج في العالم بأبيدوس
— Ministry of Tourism and Antiquities (@TourismandAntiq) February 13, 2021
The joint Egyptian-American archaeological mission, has uncovered what is believed to be the oldest high-production brewery in the world in Abydos pic.twitter.com/tn8N8YQXSL
Az ásatásokat Matthew Adams, a New York-i Szépművészeti Intézet kutatója és Deborah Vischak, a Princeton Egyetem ókori egyiptomi művészettörténet segédprofesszora vezette.
Mint Adams elmondta, a gyár azért épült épp ezen a helyszínen, hogy a fáraók ünnepi eseményeit kiszolgálja. A tudósok bizonyítékot találtak arra is, hogy a sört ókori áldozati szertartásokon is használták.
A tudósok az is megbecsülték, hogy egy gyártási folyamat során 22 és félezer liter sört állíthattak elő.
A gyárról már az 1990-es években tudtak brit régészek, de nem tudták megtalálni a pontos helyszínt.
Abüdoszt megtöltik a korai sírok és templomok és az Ozirisz istennek emelt emlékművek.
A modernkori Egyiptom számára minden lelet jól jön, mert reményei szerint a pandémia után ezekkel vissza tudja csábítani a járvány előtti politikai feszültség és terrortámadások miatt elmaradt turistákat.
Észak-Angliai tudósok közben egy 1895-ben elsüllyedt hajóban talált három palack sört analizáltak. Az elemzéshez a modern DNS-szekvenálási technológiát is bevetették. Ami még izgalmasabb volt a számukra: még mindig működő élesztőt találtak az üvegekben, amelyek elemzésével további információhoz jutottak a viktoriánus kori sörfőzési módszerekről.
Veszteségek
Mindeközben a modernkori sörfőzdék a pandémia csapásait nyögik. Németországban átlagosan 23 százalékos veszteségeket halmoztak fel tavaly, de a kisebb vállalkozásoknál a 80 százalékot is elérte a forgalom visszaesése. Nagy-Britanniában az 1920-as évek óta nem volt ilyen alacsony a sör iránti kereslet. A karanténok miatt a pubok eladásai 56 százalékkal estek vissza.
A Heineken holland gyártó pedig éves 204 millió eurós vesztesége nyomán 8000 ezer dolgozójától válik meg. Ágazati elemzők szerint a pandémia után is folytatódnak a söriparban beindult változások, így az alacsony vagy nulla alkoholtartalmú sör és az ital szerelmesei számára sokkolóan hangzó szénsavas alkoholos vizek térnyerése.