eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Meglepő helyen bukkantak rá a világ legrégibb nagyüzemi sörfőzdéjére

Hol található a világ legrégebbi sörgyára? Nem az európai kontinensen, hanem Egyiptomban – ahol amerikai és egyiptomi régészek bukkantak egy meghökkentő leletre. Közben a modernkori sörfőzdék komoly veszteségeket szenvedtek el és nagyon várják a karanténok utáni nyitást.

Nyolc darab egység, egyenként 20 méter hosszú, 2,5 méter széles és mindegyikben 40 kerámiatartály, amelyekben gabona és víz keverékét forralták – így néz ki a világ eddig ismert legrégebbi sörfőzdéje.

Az akkor időkben ipari méretűnek számító sörgyárat Egyiptomban, Abüdosz ókóri temetkezési helyen fedezték fel amerikai és egyiptomi régészek. A felfedezést Mosztafa Vaziri, az Egyiptomi Antikvitások Legfelsőbb Tanácsa nevű szervezet főtitkára jelentette be.

Becsléseik szerint a Kairótól 450 kilométerre délre fekvő lelőhely több, mint ötezer éves. Az archeológusok szerint a sörfőzde Namer fáraó idejéből származik, aki időszámításunk előtt 3150 és 2613 között uralkodott – 63 éven át – és aki egyesítette Felső- és Alsó-Egyiptomot.

Az ásatásokat Matthew Adams, a New York-i Szépművészeti Intézet kutatója és Deborah Vischak, a Princeton Egyetem ókori egyiptomi művészettörténet segédprofesszora vezette.

Mint Adams elmondta, a gyár azért épült épp ezen a helyszínen, hogy a fáraók ünnepi eseményeit kiszolgálja. A tudósok bizonyítékot találtak arra is, hogy a sört ókori áldozati szertartásokon is használták.

A tudósok az is megbecsülték, hogy egy gyártási folyamat során 22 és félezer liter sört állíthattak elő.

A gyárról már az 1990-es években tudtak brit régészek, de nem tudták megtalálni a pontos helyszínt.

Abüdoszt megtöltik a korai sírok és templomok és az Ozirisz istennek emelt emlékművek.

A modernkori Egyiptom számára minden lelet jól jön, mert reményei szerint a pandémia után ezekkel vissza tudja csábítani a járvány előtti politikai feszültség és terrortámadások miatt elmaradt turistákat.

Észak-Angliai tudósok közben egy 1895-ben elsüllyedt hajóban talált három palack sört analizáltak. Az elemzéshez a modern DNS-szekvenálási technológiát is bevetették. Ami még izgalmasabb volt a számukra: még mindig működő élesztőt találtak az üvegekben, amelyek elemzésével további információhoz jutottak a viktoriánus kori sörfőzési módszerekről.

Veszteségek

Mindeközben a modernkori sörfőzdék a pandémia csapásait nyögik. Németországban átlagosan 23 százalékos veszteségeket halmoztak fel tavaly, de a kisebb vállalkozásoknál a 80 százalékot is elérte a forgalom visszaesése. Nagy-Britanniában az 1920-as évek óta nem volt ilyen alacsony a sör iránti kereslet. A karanténok miatt a pubok eladásai 56 százalékkal estek vissza.

A Heineken holland gyártó pedig éves 204 millió eurós vesztesége nyomán 8000 ezer dolgozójától válik meg. Ágazati elemzők szerint a pandémia után is folytatódnak a söriparban beindult változások, így az alacsony vagy nulla alkoholtartalmú sör és az ital szerelmesei számára sokkolóan hangzó szénsavas alkoholos vizek térnyerése.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×