Kína keményen visszavág – így jellemezték Pekingben, hogy amerikai székhelyű nem kormányzati szervezeteket büntetnek azért, mert Trump elnök végül aláírta a Kongresszuson szinte ellenszavazat nélkül hongkongi Emberi Jogi és Demokrácia Törvényt.
Hua Csunjing kínai külügyi szóvivő nem mondott részleteket a büntetés lényegéről és arról sem, hogy az hogyan befolyásolja majd az amerikai NGO-k tevékenységét a Kínához tartozó, de részleges autonómiát élvező Hongkongban.
A kormányzó Kínai Kommunista Párt angol nyelvű szócsövének tartott Global Times című lap a Nemzeti Demokrácia Alapítványt (NED), a Nemzeti Demokrata Intézetet a Nemzetközi Kapcsolatokért (NDI) és a Nemzetközi Republikánus Intézetet (IRI) valamint a Human Rights Watch jogvédő szervezetet említette.
A lap a külügyi szóvivőt idézte, aki "a hónapok óta tartó káosz idején végzett borzasztó tevékenységnek" nevezte hongkongi ténykedésüket.
„Sok a bizonyíték, hogy ezek a szervezetek támogatták a Kína-ellenes erőket, káoszt okoztak és arra bátorítottak csoportokat, hogy erőszakos bűncselekményeket hajtsanak végre. Emellett bátorították a hongkongi szeparatizmust” – mondta.
A szóvivő szerint a szankciók alá vett amerikai szervezeteket a republikánus és a demokrata párt is pénzeli, ezért az intézkedésekkel üzennek a Hongkongról szóló törvényt benyújtó és elfogadó két nagy párt ellen.
A Nemzeti Demokrácia Alapítvánnyal kapcsolatban pedig azt állította, hogy az „hírhedt szervezet, amely jelentős szerepet játszik a színes forradalmak pénzelésében és világszerte politikai aktivistákat képez ki, hogy bajt okozzanak nem-nyugati országokban.”
Mégis, mi lehet a büntetésük? Kína megtilthatja, hogy a civilszervezetek tagjai kínai – azon belül hongkongi - területre léphessenek. Emellett megvizsgálják, hogy amerikai diplomaták képzéssel vagy máshogy segítették-e a civilszervezeteket.
Közben megtiltják majd az amerikai hadihajók és katonai gépek hongkongi látogatásait.
Korábban erre megvolt a lehetőségük, mivel a hongkongi kikötő a nyugat-csendes-óceáni régió stratégiai csomópontja és ideális helyszín a készletek feltöltéséhez.
Most másik regionális kikötő után kell nézniük, ami nyilvánvalóan megemeli költségeiket – vélik kínai szakértők. Song Csongping katonai szakértő szerint az amerikai hajólátogatások a kínai-amerikai kapcsolatok fokmérői voltak. Ezek felfüggesztése azt jelenti, hogy jelentősen sérült a kétoldalú viszony. Szerinte ennek oka a kínai szuverenitásba való beavatkozás és a hongkongi „szeparatisták nyílt támogatása” voltak. Egy amerikai hadihajó látogatása nagyon rossz jelet küldene a lázongóknak - tette hozzá.