eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: Pixabay

A grönlandi ügy kiverte a biztosítékot

Elhalasztotta dániai hivatalos látogatását Donald Trump amerikai elnök. Az ok: a dán miniszterelnök nemet mondott felvetésére, hogy adja el Amerikának Grönlandot. Trumpot most már egykori lojális támogatói is bírálják és egyikük felvetette: mentális állapota miatt alkalmatlan lehet hivatalára.

„Nem beszélnek Grönland eladásáról? Akkor nem jövök” – ezt üzente az Egyesült Államok egyik leghűségesebb NATO-szövetségesének, Dániának Donald Trump.

Az amerikai elnök szokás szerint a Twitteren jelentette be a diplomáciában szokatlan, sőt, sokkoló döntését. Mint írta, „Dánia nagyon különleges ország, különleges néppel, de Mette Frederiksen miniszterelnök asszony megjegyzései miatt” elhalasztja két hét múlva esedékes koppenhágai útját.

A Christiansborg palotában – a népszerű tévésorozat nyomán világszerte Borgenként ismert épületben – székelő dán kormány feje korábban abszurdnak nevezte, hogy eladja az Egyesült Államoknak a királysághoz tartozó, hatalmas és autonómiát élvező területet.

Trump megköszönte, hogy Frederiksen „sok költséget és erőfeszítést takarított meg az Egyesült Államoknak és Dániának is azzal, hogy ilyen nyílt volt vele”. Hozzátette, hogy dániai látogatását szeretné áttenni „valamikorra a jövőben”.

A szeptember elejére tervezett európai minikörúton Trump másik úti célja Lengyelország volt.

A világháború végén, teljesen más körülmények között egyszer már felmerült Amerikai vételi ötlet Trump-féle változata sokkolta a dánokat és a velük kutya-macska viszonyban lévő grönlandiakat is.

„Ez most egy vicc? Ez mélységesen sértő Dánia és Grönland népének is” – írta Helle Thorning-Schmidt volt miniszterelnök.

Dánia idáig hűségesen és lelkesen azt tette, amit Trump akart, például egyetlen országként akadályozta, hogy megépüljön az Északi Áramlat 2 gázvezeték,

amely Oroszországból közvetlenül Németországba pumpálna földgázt. Trump élesen bírálta a projektet és a rivális amerikai cseppfolyósított gáz importja mellett érvelt.

Rufus Gifford, volt amerikai nagykövet bocsánatot kért országa nevében és „gyereknek” nevezte az elnököt.

A liberális szimpátiákkal nem vádolható David Frum, George Bush volt elnök egykori beszédírója és a hírhedt „Gonosz Tengelye” kifejezés megálmodója is nekiment az elnöknek. „Öngyűlölő szíve mélyén Trump tudja, hogy Obama nagyobb nála és ez a tudat kínozza és egy perc nyugalmat nem ad neki”. Felmerült az is, hogy a Trump-látogatás része lett volna Aalborg városa is, ahol elődje annak idején különösen lelkes fogadtatásban részesült. Ráadásul Barack Obama szeptemberben – magánszemélyként ismét ellátogat oda és beszédet mond. Trump nem viselné el, ha ott megszégyenítenék – írta, ugyancsak a Twitteren.

De ez még nem minden: különösen hevesen bírálta Trumpot a hozzá korábban harciasan lojális, 11 napig fehérházi Kommunikációs Igazgatói szerepet betöltő Anthony Scaramucci.

A BBC-nek szerdán nyilatkozva felvetette, hogy:

az amerikai alkotmány 25. kiegészítése alapján meg kellene vizsgálni, hogy Trump képes-e ellátni hivatalát,

azaz: megvannak-e ehhez a mentális képességei. Scaramucci demagógnak nevezte volt főnökét és azt mondta, a rasszisták iránti puhasága és a migráns családok szétszakítása végleg elfordította tőle, ezért már nem tudja támogatni újraválasztását.

A dán affér ugyanakkor emlékeztet arra is, hogy Grönland iránt egyre inkább érdeklődnek a nagyhatalmak, így Kína is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Megállíthatatlanul törnek előre az oroszok Donbaszban, csúcsmodern vadászbombázót veszített Moszkva – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az orosz csapatok jelentős területi nyereségeket értek el az elmúlt időszakban Ukrajnában, ami aggodalomra ad okot az ukrán vezetés körében. A Bloomberg elemzése szerint Oroszország az elmúlt héten több területet foglalt el, mint 2024 bármely korábbi időszakában, miközben az ukrán erők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a frontvonalakon - számolt be róla a Kijiv Independent. Az orosz légierőhöz szorosan kapcsolódó, nyugalmazott pilóta által szerkesztett „Fighterbomber” Telegram-csatorna jelentette, hogy Moszkva ismételten elveszített egy Szu-34-es vadászbombázót. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború lefrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×