eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Medvegyev: Totális kereskedelmi háború

Medvegyev: "Totális kereskedelmi háború"

"Totális kereskedelmi háború" - így jellemezte Medvegyev miniszterelnök a Trump amerikai elnök által szentesített újabb Moszkva-ellenes szankciókat, amelyek az oroszokkal üzletelő európai cégeket is büntetnek. A jogszabályt Trump is bírálta, de azt mondta "a nemzeti egység érdekében" jóváhagyja.

Úgy tűnik, Donald Trump amerikai elnök ellenfelei elérték, amit akartak: a Fehér Ház ellentmondásos vezetője kénytelen feladni tervét, hogy valamiféle enyhülést hozzon az amerikai-orosz kapcsolatokba.  Vagy, ahogy Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök fogalmazott azt követően, hogy Trump aláírta a Moszkva elleni további szankciókat: „ezzel bizonyította az amerikai elnök teljes tehetetlenségét úgy, hogy megalázta a Kongresszus”.

Az Oroszország állítólag ukrajnai szerepével, a Krím elcsatolásával és Moszkva szíriai fellépésével indokolt jogszabályt elsöprő többséggel fogadta el az amerikai Kongresszus mindkét háza.

Trump csak vonakodva írta alá az általa „mélységesen hibásnak” nevezett jogszabályt.

A törvény korlátozza az amerikai állampolgárok befektetési lehetőségeit az orosz energiaiparban, megnehezíti az amerikai és orosz cégek üzleti együttműködését és pénzbüntetéssel fenyegeti azokat az európai vállalatokat, amelyek részt vesznek az orosz gázt szállító Északi-Áramlat 2 gázvezeték projektben.

Moszkva mellett Iránt és Észak-Koreát is bünteti a jogszabály.

Míg az észak-koreaiak hivatalos válasz helyett folytatják rakéta és atomfegyver-programjukat, Irán azt mondta: a szankciók sértik a Teheránnal kötött alkut az iráni atomprogram korlátozásáról. Ezért „megfelelő és arányos módon” válaszolni fognak – írta az egyik iráni hírügynökség.

Putyin orosz elnök még a szankciók aláírása előtt közölte, hogy kiutasítják az országból az amerikai diplomaták háromnegyedét.

Medvegyev miniszterelnök pedig megjegyezte: a szankciós csomag eloszlat minden reményt arról, hogy javulhatnak az amerikai kormányzattal fenntartott kapcsolatok.

„A szankciókat törvénybe foglalták és évtizedekig hatályban maradnak, hacsak nem történik valami csoda” – írta Facebook oldalán Medvegyev.

Közben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke megnyugvását fejezte ki, amiért enyhítettek az amerikai törvény szigorán. Azt követően, hogy az EU válaszlépésekkel fenyegetett, Juncker szerint az amerikai Kongresszus csak azután alkalmaz majd büntetőintézkedéseket, hogy konzultált a szövetségesekkel.

„És én még mindig úgy hiszem, hogy az Egyesült Államok szövetségesei vagyunk” – idézte Junckert a BBC.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×