Európa arra figyelt, hogy a Brexit-szavazás után és a francia választások előtt vajon Hollandiában is a populisták nyernek-e. A szavazatok döntő többségének összeszámlálása után hajnalban már világossá vált, hogy nem.
Hiába folytatott magabiztos kampányt az EU- és bevándorlás-ellenes Geert Wilders, Szabadságpártjának eredménye jóval a kormánypárt mögött maradt.
A hollandok számára kulcsfontosságú volt a voks – jelzi ezt, hogy a szavazásra jogosultak csaknem 80 százaléka járult az urnákhoz.
Mark Rutte miniszterelnök, a következő kormányfői poszt várományosa így kommentálta győzelmét: a Brexit és az amerikai elnökválasztás után Hollandia megállította „a populizmus rossz fajtáját”.
Rutte VDD párja a 150 parlamenti helyből 31-re volt esélyes. A pártközpontban a győzelmet ünneplő tömeg Pharell Williams optimizmustól kicsattanó slágerére, a Happyre táncolt.
Közben az iszlám- és EU-ellenes Geert Wilders, a Szabadságpárt vezetője nem túl boldog. Ugyan 19-re növelte mandátumai számát és második lett, a választási eredmény mégis csalódás a számára, mivel egészen a kampány végéig vezetett a közvéleménykutatásokban.
Wilders harmadával több mandátumot szerzett, mint az előző parlamentben, de elmaradt a 2010-es rekordtól, amikor 24 hellyel rendelkezett.
Ő azt mondta, hogy nem lehet leírni és hogy eljön még a hazafias tavasz.
Wilders tényezővé vált és ezt bizonyítja, hogy Rutte retorikája is jobbra tolódott. Nemrég például azt mondta az országban élő külföldi származású polgároknak: ha nem tetszenek a holland értékek, akkor el lehet menni. A Szabadságpárt iszlám-ellenes kirohanásait viszont nem tette magáévá.
Rutte liberális pártjának győzelmét megkönnyebbüléssel fogadták az európai vezetők és most azt találgatják: kihat-e a közelgő francia elnökválasztásokra, hogy a holland kormánynak sikerült megállítani a radikális populisták előretörését.
A holland választások fontos momentuma ugyanakkor az is, hogy komoly vereséget szenvedett a baloldal
– az eddig jelentős politikai tényezőnek számító és koalíciós partner Munkáspárt - Jeroen Dijsselbleom pénzügyminiszter, az Euroövezet pénzügyi tárcavezetőit tömörítő Eurocsoport vezetőjének pártja - mandátumai kétharmadát vesztette el.
Rutte most két másik, második helyen végzett párttal, a kereszténydemokratákkal és a liberális D66-tal tárgyalhat egy újabb koalíciós kormány megalakításáról.