eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Szorul a hurok a Deutsche Banknál

A legnagyobb német magánbank, a Deutsche Bank elnöke nyugalomra intette munkatársait a pénzintézettel kapcsolatos aggasztó hírek hallatán. Erre komoly oka is van, mert a Deutsche Bank részvényeinek árfolyama a délelőtt már 10 euró alá zuhant, ami csütörtök óta 5 százalékos esés.

A folyamatos árfolyamcsökkenés főleg abból fakad, hogy erősen megingott a befektetők bizalma és a spekulánsok óriási összegeket vontak ki a Deutsche Bankból. Azonban az Európai Központi Bank egyik elnökségi tagja úgy vélte, hogy nincs ok pánikra, ugyanis a közelmúlt pénzügyi válsága óta a bankokat olyan alapokra helyezték, amelyek elejét veszik esetleges csődjüknek.

Sabine Lautenschläger Frankfurtban hangsúlyozta, hogy a pénzügyi válság egyik tanulságaként a bankok alaptőkéjét jelentősen megemelték és működésüket is szigorúbb ellenőrzés alá vonták. Feszültség idején azonban sokan megfeledkeznek erről a nemrég hozott biztonsági intézkedésről.

Mint az Európai Központi Bank elnökségének a pénzintézetek felügyeletével megbízott tagja, Lautenschläger elmondta azt is, hogy a Központi Bank kapcsolatban áll az Egyesült Államok illetékes hatóságaival a Deutsche Bank amerikai hitelfolyósításai miatt kirobbant viszály miatt.

Az ügy 2008-ra nyúlik vissza, ugyanis az akkori pénzügyi válságot megelőzően az amerikai hitelpiacon a német bank is jelentős szerepet játszott; amit az illetékes hatóságok nemrég törvénytelennek nyilvánítottak és ezért a Deutsche Bankot 14 milliárd euró büntetésre ítélték. Noha ennek az összegnek a felét peres ügyek esetére félretették, de a hátramaradó részlet kifizetéséhez a berlini kormány közbelépésében reménykedtek.

A hét elején elterjedt a hír, hogy a Deutsche Bank elnöke a kancellárhoz fordult segítségért, amit Angela Merkel kerek perec megtagadott. Később azonban a kormány szóvivője ezt sem cáfolni, sem megerősíteni nem akarta és csupán annyit közölt, hogy a bank elnöke tényleg járt Merkelnél, amit rutinszerű megbeszélésnek nevezett, majd hozzáfűzte, hogy az ott hozott döntés közzététele nem az ő feladata.

Ez a kijelentés alighanem tovább növelte a Deutsche Bank iránti bizalmatlanságot, amiben elemzők megállapításai is komoly szerepet játszanak, ugyanis mind gyakrabban emlegetik a 2008-ban csődbe ment amerikai Lehman pénzintézetet, amely hosszan tartó nemzetközi pénzügyi válság előjátéka volt.

A rossz hangulathoz hozzájárulnak a másik, nagy német bankkal, a Commerzbankkal kapcsolatos aggasztó jelentések, amelyek szerint a Commerzbank közel 10 ezer alkalmazottjának elbocsátása révén reméli lehangoló mérlegének javítását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×