eur:
402.9
usd:
366.82
bux:
83392.57
2025. április 10. csütörtök Zsolt

Amerika az új Svájc?

Erős fenntartással kezeli a francia politikusok és a média egy része a Panama-papírok néven elhíresült offshore-botránnyal kapcsolatban megjelent információkat, és egyre többen vannak azon a véleményen, hogy valójában manipulációról van szó, amelynek szálai az Egyesült Államokba vezetnek.

Miközben Francois Hollande államfő köszönetét fejezte ki azoknak a személyeknek, akik nyilvánosságra hozták a Panamában bejegyzett és az ottani Mossack Fonseca nevű ügyvédi iroda által kezelt offshore cégek tulajdonosainak listáját, illetve vizsgálatokat és példás büntetést helyezett kilátásba az ügyben, a történet kapcsán komoly vita bontakozott ki Franciaországban.

Több újságíró és elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy a számos ismert politikus, vállalkozó vagy sportoló nevét tartalmazó névsor önmagában semmit sem jelent, hiszen offshore cégek alapítása nem bűncselekmény, és ezt a véleményt hangoztatta egy interjúban a Mossack Fonseca ügyvédi irodával együttműködő Société Générale nevű francia bank elnöke is.

Egyes oroszbarát politikusok, például a jobboldali Republikánusokhoz tartozó Thierry Mariani, vagy Jean-Luc Melenchon, a Baloldali Párt vezetője azt furcsállták, hogy a kiszivárogtatott listán nem találni amerikai vezető politikust. Mások önmagában beszédes elemként értékelték, hogy bár Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen nem érintett az ügyben, több vezető európai lap az ő fényképével illusztrálta az újabb „botrányt”, azzal az indoklással, hogy néhány közeli barátja vagy ismerőse is szerepel a panamai listán.

Ezzel kapcsolatban Michel Collon, a Franciaországban is komoly figyelemmel kísért, baloldali kötődésű belga újságíró úgy vélte, az ügy hátterének megértéséhez valójában azt kell vizsgálni, hogy kik nem szerepelnek a kiszivárogtatott listán. Megállapítja, hogy a jelek szerint egyetlen amerikai bank, befektetési alap, kongresszusi képviselő vagy NATO parancsnok sem érintett.

Az újságíró szerint ezt a furcsa tényt valószínűleg nem az magyarázza, hogy az említett kör ma született bárányokból állna, hanem az, hogy az ügyet feltáró Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumát teljes egészében amerikai alapítványok vagy pénzügyi alapok, például a Ford-, a Rockefeller-, vagy a Soros Györgyhöz kötődő Nyílt Társadalom Alapítvány finanszírozzák.

De a nyilatkozatok szerint az ügynek van egy másik vetülete is. Egy német pénzügyi szakértő szerint például az Egyesült Államok valójában meg akarja szerezni az adóparadicsom-piacot, és a jelenlegi struktúrákban elhelyezett, mintegy 30-40 milliárd dollárra becsült pénztömeget saját területére, a jelenleg is adóparadicsomokként működő Nevada, Dél-Dakota, Delaware vagy éppen Wyoming államokba akarja átpumpálni.

A Boulevard Voltaire nevű francia internetes lap egyik elemzője ezzel kapcsolatban az amerikai Rotchild and Co. nevű cég vezérigazgatóját idézte, aki tavaly szeptemberben a Bloomberg hírügynökségen keresztül azt üzente a világ gazdagjainak: biztonságosan, adómentesen, kormányaik kutakodásától megkímélve telepíthetik vagyonukat az Egyesült Államokba, hozzátéve, hogy egyesek már „új Svájcként emlegetnek bennünket”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Donald Trump megszólalt Peking vámjainak emelése után: Kína meg akar állapodni

A vámháborúban eddig jellemzően ostorozta az országot annak lépései miatt. Most, miután a világ országai számára a vámok felfüggesztését, Kína számára annak emelését jelentette be, arról beszélt, hogy büszke nemzetről van szó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.10. csütörtök, 18:00
Nyeste Orsolya az Erste vezető elemzője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Itt a nagy bejelentés: mindent borított Trump a vámokkal

Itt a nagy bejelentés: mindent borított Trump a vámokkal

Donald Trump amerikai elnök múlt héten bejelentett megemelt vámjai ma léptek életbe, mostantól az EU 20%-os plusz vámteherrel exportálhat az Egyesült Államokba. Kínával már extrám magasságokba emelkedtek a vámterhek az adok-kapok következtében. A helyzet aztán április 9-én este egy csapásra megváltozott, amikor Trump beelentette, hogy a vámok többségét 90 napra felfüggeszti, míg Kínára tovább emelte a díjakat, immár 125 százalékosra. A vámháború fejleményei percről percre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×