eur:
410.41
usd:
391.44
bux:
0
2024. november 27. szerda Virgil

Tüntetésekhez vezethet a gabonaár emelkedése

Az orosz aszály és erdőtüzek miatt emelkedő gabonaárak lázongásokhoz vezethetnek Európa egyes részein, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten - mondják elemzők. A 130 éve legrosszabb aszály miatt Oroszország leállította a gabona exportját, ami miatt drámai módon megugrott a búza ára a nemzetközi piacokon.

Az elmúlt hetekben - különösen Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek a gabonaexport leállításáról szóló bejelentése után - 70 százalékkal emelkedett a búza ára. A 2008-as élelmiszerválság idején több fejlődő országban erőszakos tüntetések robbantak ki, és elemzők szerint mindez megismétlődhet. "Utcai lázongásokra számítunk, de arra nem, hogy kormányok buknának meg" - mondta Jonathan Wood, a Control Risks nevű nemzetközi tanácsadó cég elemzője.

A szakértő szerint 2008-hoz képest azért jobb a helyzet, mert több az élelmiszertartalék a világon. A pénzügyi válság miatt azonban sok ország csak nehezen tudja kezelni az ismét emelkedő élelmiszerárakat. Különösen azonban az országokban lehet gond, ahol a háztartások kiadásainak nagyobb részét viszi el a bevásárlás.

A Közel-Kelet, Észak-Afrika és ezen belül Egyiptom veszélyeztetett. Az országban szinte hagyományosak az élelmiszerárak miatti tiltakozások, most pedig a közelgő választások és Hoszni Mubarak elnök utódlása miatt is magas a politikai feszültség.

A dél-európai országokban vonulhatnak az utcára a költségvetési megszorítások miatt már amúgy is elégedetlen tömegek. A Janusian nevű biztonsági elemző cég szerint Kelet-Európában is "magas a kockázat".

A görögországi tüntetések ellenére sok elemző nagyobb elégedetlenséget várt Európában a pénzügyi válságot követően. Arra számítanak ugyanakkor, hogy a megszorítások ősszel kezdik érezteti hatásukat, és a nagy szakszervezetek ekkor hirdetnek majd sztrájkokat.

Az IMF és EU segélyfeltételei miatt Közép- és Kelet-Európában kezd elfogyni a türelem - különösen Romániára és a Balti államokra, de emellett Spanyolországra, Olaszországra és Franciaországra is oda kell figyelni - mondják a biztonsági kockázatokkal foglalkozó elemzők.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakszervezet a vasúti fennakadásokról: ha nem lépnek közbe, még tovább gyűrűznek a problémák

Szakszervezet a vasúti fennakadásokról: ha nem lépnek közbe, még tovább gyűrűznek a problémák

Kettős hiba miatt kellett lezárni a Déli pályaudvart hétfőn, miután tiltott jelző mellett haladt el egy vonat – mondta az InfoRádióban a Vasutasok Szakszervezetének elnöke. Meleg János szerint a fennakadások, meghibásodások a forráshiányra és a költségmegszorításokra vezethetők vissza. Arról is beszélt, hogy a gyakori kellemetlenségek miatt negatív kép alakult ki az emberekben a MÁV-ról, miközben a vasutas munkavállalók hozzáállása példaértékű, becsülettel dolgoznak.

Tűzszünet Izrael és a Hezbollah között - "Minta lehet"

Joe Biden elnök kedden bejelentette, hogy Izrael és a Hezbollah megállapodott egy amerikai közvetítéssel létrejött tűzszünetben. Az amerikai elnök szerint az alku minta lehet a gázai háború befejezéséhez is. „Ami maradt a Hezbollahból és más terrorszervezetekből, az nem tudja többé fenyegetni Izrael biztonságát.”
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
ATACMS-csapás érte Oroszországot, Ukrajna Tomahawk-rendszereket kért - Híreink az ukrán frontról szerdán

ATACMS-csapás érte Oroszországot, Ukrajna Tomahawk-rendszereket kért - Híreink az ukrán frontról szerdán

Oroszország megerősítette: ATACMS-rakétákkal támadta Ukrajna a Kurszk melletti Vosztocsnij repteret, Moszkva válaszcsapást ígért. Ukrajna hivatalosan és nyilvánosan is minimum 1000 kilométeres hatótávolságú Tomahawk-rakétákat kért szövetségeseitől, néhány NATO-ország pedig támogatná a transzfert. Kurahove, Toreck és Csasziv Jar városok orosz kézre kerülése akár napok kérdése is lehet. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×