eur:
410.41
usd:
391.44
bux:
0
2024. november 27. szerda Virgil

Magyar-magyar viszály az ENSZ-bizottságban

Romániai magyar-magyar vita bontakozott ki a Székelyföld autonómiája ügyében Genfben az ENSZ faji megkülönböztetés elleni bizottságában: a testület ülésén a székelyföldi területi autonómiáért és az önálló erdélyi magyar egyetem létrehozásáért küzdő civil szervezetek árnyékjelentésével szemben a román állam álláspontját is erdélyi magyarok védték.

A dokumentum készítői a többi között felróják, hogy a nyolcvan százalékban magyarok lakta Székelyföldön a magyar nyelvnek nincsen önálló státusa, a régió infrastruktúrájának fejlettsége elmarad az országos átlagtól, és továbbra is tetten érhető a szándék az etnikai arányok megváltoztatására.

Megemlítették azt is, hogy míg a magyarok Románia lakosságának 6,6 százalékát teszik ki, a romániai felsőoktatásban csupán a hallgatók 1,6 százaléka tanulhat magyarul, a két magyar felsőoktatási intézményt pedig a magyar állam tartja fenn.

Az Asztalos Csaba vezette román kormánydelegáció ugyanakkor olyan jelentést tett le az ENSZ-bizottság asztalára, amely részletesen bemutatja a kisebbségi jogok törvényes és intézményes kereteit, azok alakulását, és elsősorban a roma kisebbség nyelvi jogaival kapcsolatos nehézségekkel foglalkozik.

Az Országos Diszkriminációellenes Tanácsot vezető Asztalos úgy vélte: az árnyékjelentés készítői nem szakmai, hanem politikai dokumentumot terjesztettek be, és a házszámot is eltévesztették, hiszen kollektív jogokat sürgettek, az ENSZ-bizottság azonban csak egyéni jogokkal foglalkozik.

Hantz Péter, a Bolyai Kezdeményező Bizottság alelnöke viszont arra hivatkozott, hogy Dél-Tirol autonómiája is az ENSZ közvetítésével valósult meg, ezért hasznos lehet az erdélyi magyar kérdéssel is ott kopogtatni.

A bizottság ezután összegzi a romániai kisebbségek helyzetével kapcsolatos következtetéseit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakszervezet a vasúti fennakadásokról: ha nem lépnek közbe, még tovább gyűrűznek a problémák

Szakszervezet a vasúti fennakadásokról: ha nem lépnek közbe, még tovább gyűrűznek a problémák

Kettős hiba miatt kellett lezárni a Déli pályaudvart hétfőn, miután tiltott jelző mellett haladt el egy vonat – mondta az InfoRádióban a Vasutasok Szakszervezetének elnöke. Meleg János szerint a fennakadások, meghibásodások a forráshiányra és a költségmegszorításokra vezethetők vissza. Arról is beszélt, hogy a gyakori kellemetlenségek miatt negatív kép alakult ki az emberekben a MÁV-ról, miközben a vasutas munkavállalók hozzáállása példaértékű, becsülettel dolgoznak.

Tűzszünet Izrael és a Hezbollah között - "Minta lehet"

Joe Biden elnök kedden bejelentette, hogy Izrael és a Hezbollah megállapodott egy amerikai közvetítéssel létrejött tűzszünetben. Az amerikai elnök szerint az alku minta lehet a gázai háború befejezéséhez is. „Ami maradt a Hezbollahból és más terrorszervezetekből, az nem tudja többé fenyegetni Izrael biztonságát.”
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
ATACMS-csapás érte Oroszországot, Ukrajna Tomahawk-rendszereket kért - Híreink az ukrán frontról szerdán

ATACMS-csapás érte Oroszországot, Ukrajna Tomahawk-rendszereket kért - Híreink az ukrán frontról szerdán

Oroszország megerősítette: ATACMS-rakétákkal támadta Ukrajna a Kurszk melletti Vosztocsnij repteret, Moszkva válaszcsapást ígért. Ukrajna hivatalosan és nyilvánosan is minimum 1000 kilométeres hatótávolságú Tomahawk-rakétákat kért szövetségeseitől, néhány NATO-ország pedig támogatná a transzfert. Kurahove, Toreck és Csasziv Jar városok orosz kézre kerülése akár napok kérdése is lehet. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×