eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Az oroszok miatt drágul a sör?

Megugorhat a kenyér, liszt és sör ára annak nyomán, hogy Oroszország - a világ harmadik legnagyobb gabona exportőre - néhány hónapra megtiltotta a gabonakivitelt. Az ok a súlyos aszály és az országot sújtó erdőtüzek. Az orosz hatóságok továbbra is küzdenek a természeti katasztrófa megfékezésével, miközben 50-re ugrott a halálos áldozatok száma.

Vlagyimir Putyin miniszterelnök döntése meglepte az élelmiszerkereskedőket és gyártókat, és két éve nem látott szintre nyomta fel a gabona árát. Moszkva a két évvel ezelőtti globális élelmiszerválság idején is korlátozta az exportot, ami pánikvásárlásokhoz vezetett a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. Most Európán van a sor: "az Európai gabonapiacon pánik uralkodik" - mondta a Financial Timesnak egy vezető bróker. A kontinensen 12 százalékkal ugrottak meg a gabonaárak, egy tonna immár 236 euróba kerül, ami kétéves rekord.

Az amerikai piacokon a határidős ügyletek során kialkudott árak június közepe óta 80 százalékkal ugrottak meg - ez 40 éve a leggyorsabb emelkedés. Egyes elemzők szerint visszatérhetnek a magas élelmiszerárak, ha tartósan drága marad a gabona, sőt, akár megismétlődhet a 2008-as élelmiszerválság is.

A búza áremelkedése magával húzta az árpa, a kukorica és a repce árát is, miközben több nagy élelmiszercég részvényei lefelé indultak a tőzsdéken. A befektetőket megijeszti, hogy több nagy élelmiszercég a pénzügyi válság által már amúgy is sújtott háztartásokra hárítja majd az áremelkedést - jegyezte meg az FT.

Moszkvában Putyin miniszterelnök azzal indokolta az ideiglenes kiviteli stopot, hogy el kell kerülni a belföldi árak emelkedését. Az aszály 10 millió hektár termőföldet pusztított el. Augusztus 15-től szilveszterig Oroszország így nem exportál majd búzát. Az orosz agrárminisztérium a tavalyi mennyiséghez képest 25 százalékkal kevesebb termésre számít az idén. A világ legnagyobb nyersanyag kereskedő cége, a Glencore azonban felvetette, hogy az idei termés a tavalyi kétharmadát sem érheti el. Arkagyij Zlocsevszkij, a Gabonaunió nevű lobbicsoport vezetője bírálta a kormányt, amiért nem jelezte előre a döntést az exportőröknek. "Mit csináljunk azzal a gabonával, amely már a kikötőkben van? Nincsenek forrásaik arra, hogy visszaszállítsuk a készletet" - mondta.

Az orosz hatóságok közben tovább küzdenek az országban elterjedt erdőtüzet és az azokat kísérő szmog ellen. Csütörtökön a tüzek már a déli, rosztovi régiót is fenyegették. A hatóságok 162 ezer embert vezényeltek ki polgári védelmi feladatokra, Dmitrij Medvegyev elnök pedig elbocsátással fenyegette meg a haditengerészet két parancsnokát, azt követően, hogy leégett egy logisztikai támaszpont.

Bár Moszkvában valamennyire tisztult a levegő, a patikákban az emberek elkapkodják az arcvédő maszkokat, miközben továbbra is 40 fok körül marad a hőmérséklet - és az előrejelzések szerint további öt napig nem is enyhül a kánikula.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

A home office miatti alacsony kihasználtság, a megemelkedett finanszírozási költségek és a gazdasági növekedés visszafogottsága válságba taszította a kereskedelmi ingatlanok, köztük az irodák piacát a fejlett országokban. Különösen az USA-ban és Németországban pánikolt be emiatt a részvénypiac, elég a New York Community Bank és a Pfandbriefbank zuhanására gondolni, amelyeknek nagy a hitelkitettségük ezen a területen. De mi a helyzet Magyarországon? Aggódhatunk mi is a kereskedelmi ingatlanokra felvett projekthitelek miatt? Az MNB ezen a héten közzétett Kereskedelmiingatlan-piaci jelentésének a megállapításait foglaljuk most össze erről, további információkért pedig érdemes eljönni a Portfolio május 14-ei Hitelezés 2024 konferenciájára, amelyen a piaci szereplők is értékelik a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×