eur:
393.87
usd:
365.13
bux:
0
2024. március 29. péntek Auguszta

Törpepártokon keresztül finanszírozzák kampányukat a politikusok

Törpepártokon keresztül finanszírozza tevékenységét, illetve választási kampányát a francia politikusok egy része. Az amúgy legális, ám az ellenzék szerint a törvény szellemével visszaélő gyakorlat az úgynevezett Bettencourt-ügy kapcsán került a figyelem középpontjába.

Kiderült, hogy Liliane Bettencourt, aki a l'Oréal kozmetikai cég legnagyobb részvényeseként Franciaország egyik leggazdagabb emberének számít, férjével nemcsak a jelenlegi kormánypártot, a Népi Mozgalom Unióját, hanem más jobboldali politikusok, például Nicolas Sarkozy által létrehozott mini formációkat is támogatta.

A pártok finanszírozásáról szóló törvény szerint egy fizikai személy maximum 7500 eurót, mai árfolyamon mintegy kétmillió forintot adományozhat egy politikai szervezetnek, ám a mikropártokkal ez a megszorítás lazán megkerülhető. Az eljárás abból áll, hogy a politikusok saját nevük alatt gyakorlatilag egyszemélyes szervezetet alapítanak, az adományozók pedig ilyen módon annyi pártocskának adhatnak pénzt, ahánynak csak akarnak.

Egyebek mellett ezzel és nem a politikai vélemények szabadabb kifejeződésével magyarázható, hogy Franciaországban jelenleg közel háromszáz politikai pártot tartanak nyilván, és ezzel függ össze a szaporodásuk is: a választási kampányok finanszírozását felügyelő országos bizottság elnöke szerint évente ötven új formációt vesznek jegyzékbe. François Logerot úgy véli, hogy a bejegyzések az utóbbi öt évben látványosan felgyorsultak, amelyet azzal magyaráz, hogy a jobboldali pártok alapvetően amerikai minta alapján, a szimpatizánsok adományaiból finanszírozzák választási kampányaikat.

A struktúrákat egyesek máris puszta "pénzpumpáknak" nevezik, és az alapvetően a tagdíjakból működő Szocialista Párt bejelentette: egy olyan törvénymódosítási javaslaton dolgozik, amely a jelenleginél lényegesen szigorúban szabályozná a jelenséget. Pedig a lehetőségben nem csak a kormánypárti, hanem több szocialista politikus, köztük az államfői posztért korábban ringbe szállt Ségolène Royal is fantáziát látott. Ez utóbbi által létrehozott szervezet például 2008-ban közel 100 ezer eurót tudott összegründolni.

Az ellenzék kezdeményezéseit François Fillon miniszterelnök azzal igyekszik lesöpörni az asztalról, hogy hangsúlyozza: minden állampolgárnak joga van ahhoz, hogy pártot alapítson politikai nézeteinek a kifejezéséhez és ahhoz is, hogy azt finanszírozni tudja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Fábián László: nem elérhetetlen cél a kétszáz fős magyar csapat a párizsi olimpián

Fábián László: nem elérhetetlen cél a kétszáz fős magyar csapat a párizsi olimpián

A jelenlegi világranglista-helyezések alapján több mint húsz sportágban lehetnek érdekeltek a magyarok a nyári ötkarikás játékokon – mondta az InfoRádióban a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára. Fábián László beszélt a hazai rendezésű kvalifikációs versenyek, köztük az április 25-én kezdődő szegedi evezős Európa-bajnokság jelentőségéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
A béke lehetőségéről beszélt a moszkvai miniszter, csúcsfegyvereket kaphat Kijev – Háborús híreink pénteken

A béke lehetőségéről beszélt a moszkvai miniszter, csúcsfegyvereket kaphat Kijev – Háborús híreink pénteken

Oroszország kész garantálni a folyamat többi résztvevőjének jogos biztonsági érdekeit az ukrajnai konfliktus békés rendezése esetén, ha maga is ugyanilyen garanciákat kap - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Izvesztyija című lapban pénteken közölt interjúban. Az Egyesült Államok korábban ellenállt Ukrajna kérésének a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták szállítására. Az elmúlt időszak eseményei következtében Washington újraértékelheti álláspontját - számolt be a Defense One. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×