eur:
395.36
usd:
366.39
bux:
65503.2
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

Aggasztó mértékben erősödhet az orosz titkosszolgálat

Oroszországban amiatt aggódnak a jogvédők és az ellenzékiek, hogy egy új törvény a korábbinál is nagyobb hatalmat ad a szövetségi biztonsági szolgálatnak. A parlament felsőháza által már jóváhagyott törvény szerint az FSZB figyelmeztethet embereket: "tudja, hogy bűncselekményre készülnek", és rács mögé zárhatja azokat, akik "akadályozzák" a munkáját.

Bár Dmitrij Medvegyev elnök meghirdetett programja a jogállamiság és az állampolgári jogok erősítése, az aktivisták szerint most szembemegy ígéreteivel. Az orosz államfő várhatóan aláírja a felsőházban már elfogadott törvényjavaslatot a Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB jogkörének kiterjesztéséről, amelyet Vlagyimir Putyin miniszterelnök és exelnök pártja, az Egységes Oroszország terjesztett be a Dumában. Putyin egy időben az FSZB vezetője volt, és Medvegyev nála mérsékeltebben szokott fogalmazni, de most azt hangsúlyozta, hogy nagy szükség van a törvényre.

A korábbi javaslatot -, amely felháborodást váltott ki - kénytelenek voltak felvizezni a képviselők. Eszerint az FSZB kihallgatásra rendelhette volna be azokat, akikről feltételezi, hogy "a nemzetbiztonságot veszélyeztető, komoly bűncselekményre készülnek". Az ezt megtagadók bírságra és akár börtönre számíthattak volna. Medvegyev utasítására csak a hivatalos figyelmeztetés marad, ám azokat, akikről azt tartják, hogy akadályozták az FSZB-tisztek munkáját, akár 15 nap elzárásra ítélhetik.

Bár a kormánypárt és a Kreml azt mondja, hogy a véres moszkvai metrórobbantások után az Észak-Kaukázusból kiinduló terrorizmus elleni harc miatt van szükség a törvényre, a jogvédők szerint az ellenzéket és a tényfeltáró újságírókat is fenyegetni tudják majd vele.

A Memorial nevű szervezet szerint a törvény - ködös nyelvezete miatt - "részben értelmetlen, részben veszélyezteti a társadalmi szabadságjogokat". A jogvédők egy 1972-es törvényhez hasonlították, amely lehetővé tette a KGB-nek, hogy fenyegesse az akkori ellenzékieket: ha a nyilvánosság előtt bírálják a rendszert, akkor "a társadalmat és a nemzetbiztonságot veszélyeztető tevékenyéget folytatnak".

Aktivisták megjegyzik, hogy eddig az FSZB-nek jogi engedélyre volt szüksége ahhoz, hogy újságírókat kérdezzen ki, most ezt megteheti arra hivatkozva, hogy "megelőző" tevékenységet folytat. A törvény például az FSZB munkáját akadályozó személyekké teheti azokat a riportereket, akik nem akarják kiadni forrásaikat. Ugyanakkor a Bush-kormányzat idején az Egyesült Államokban is előfordult, hogy börtönnel fenyegettek a forrásaikat védő újságírókat.

A Vedomosztyi gazdasági napilap egy nevét elhallgató FSZB-forrást idéz, aki szerint az új jogosítvány arra lesz jó, hogy "nagyobb nyomást" fejtsenek ki, amikor be akarnak szervezni valakit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.03.28. csütörtök, 18:00
Havasi Katalin
a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke
Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Durvul a nyilatkozatháború a moszkvai merénylet körül, újfajta bombát vethetett be Oroszország – Háborús híreink csütörtökön

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, az Iszlám Államnak nem voltak meg a képességei egy a krasznogarszkihoz hasonló terrortámadás kivitelezésére, és Ukrajnára és a Nyugatra igyekezett terelni a gyanút. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés feje úgy nyilatkozott, Oroszországnak legkésőbb február közepe óta tudomása volt a készülő támadásról, ennek ellenére nem tettek semmit. A harkivi rendőrség vezetője szerint Oroszország egy új típusú irányított bombát vethetett be a városban szerdán, az UMPB D-30-at.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×