A modern művészet gondolatébresztő és provokatív - mindkettőt sikerült elérnie sikerült a Poznanban kiakasztott és elhíresült Miki egér poszter alkotóinak.
A városban egy felállványozott épület faláról köszönt vissza a járókelőkre egy több méter hosszú és széles, horogkeresztes, piros náci zászló. A zászló alján egy elnyúló, meztelen női test látható, nyakán Miki egér fejével. Alatta a felirat: Poznan a nemzetközi művészet fővárosa.
A poszter, melynek címe NaziSexyMouse az ősszel kezdődő modern művészeti kiállítást reklámozza, de sokak nem vették Max Papeschi olasz művész üzenetét, aki azt mondta: "az amerikai életforma borzalmaira akarta felhívni a figyelmet."
A náci Németország 1939-ben rohanta le Lengyelországot, miközben keleten a Vörös Hadsereg vett el tőle területeket. A németek gettókat és koncentrációs táborokat építettek. A katolikus és a zsidó lengyelek számára egyaránt traumatikus a visszaemlékezés az időszakra. A posztert ráadásul egy zsinagóga közelében húzták fel.
Az ügy bíróság elé került, de a hatóságok úgy döntöttek, nincs szó a nácizmus dicsőítéséről, amelyet Lengyelországban törvény büntet.
A plakátot eddig kétszer megrongálták, és kedden levették. Maria Czarnecka, a galéria igazgatója azt mondta: szeretnék, ha visszakerülne a helyére. "A művészetnek provokatívnak és ellentmondásosnak kell lennie. Ez a poszter nem a fasizmust dicsőíti, hanem azt kutatja, hogyan működnek a jelképek. A Miki egér és a horogkereszt ugyanolyan jelkép. Nem jelentenek semmit, és a globalizált világ részei" - szólt az okfejtés.
A helyi önkormányzat egyik képviselője szerint viszont igenis van jelentésük, és a kép erőszakos fellépés az emberek érzéseivel szemben. A horogkereszt hatmillió lengyel, köztük hárommillió zsidó halálának is a jelképe - mondta Norbert Napieraj.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat