A gyenge gazdasági növekedés, a magas államadósság és munkanélküliség megnehezíti az európai államoknak, hogy betartsák ígéretüket a nyugdíjak fizetéséről - olvasható az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra kerülő dokumentumában. Az anyagot már a hét elején kiszivárogtatták és több médium is megszerezte azt.
Az EU szerint akkor lesz fenntartható a nyugdíjrendszer, ha a nyugdíjban töltött évek nem nőnek folyamatosan a munkában töltött évekhez képest. Azaz, meg kell emelni a nyugdíjkorhatárt.
Brüsszel statisztikákkal próbálja megértetni az európai polgárokkal, hogy tovább kell majd dolgozniuk, mint ahogyan számították. Az Unióban az utóbbi 50 évben öt évvel nőtt az átlagéletkor, 2060-ra pedig további hét évvel nőhet.
A munkában töltött évek számának növelése kettős haszonnal is jár: magasabb életszínvonalat és fenntarthatóbb nyugdíjrendszert hoz magával - szól a Bizottság érvelése.
Jelenleg négy aktív munkavállaló jut egy európai nyugdíjasra, de a Bizottság szerint 50 év múlva már csak két munkavállaló nyugdíjjáruléka termeli majd ki egy-egy nyugdíjas járandóságát.
A két évvel ezelőtti statisztika szerint az európaiak átlagosan 61,5 éves korukban mentek nyugdíjba. Franciaország nyolc éven belül 60-ról 62-re akarja emelni a nyugdíjkorhatárt, míg a német és a spanyol kormány 67 évesen engedné nyugdíjba jelenleg 65 éves korukig aktív dolgozóit. Az elképzelések tüntetéseket is kiváltottak.