eur:
410.72
usd:
392.17
bux:
80056.08
2024. november 26. kedd Virág

Már csak a válogatott mentheti meg a német koalíciót

Rendkívüli ülésen elemzik a német államfőválasztás tanulságait a pártvezetők Berlinben. A szövetségi elnököt csak kilenc órán át tartó, háromszori szavazási forduló után sikerült megválasztani, holott a kormányzó jobbközép koalíció biztosra vette, hogy jelöltje, Christian Wulf tekintélyveszteség nélkül kerül a legmagasabb állami tisztségbe.

Tegnap óta az 51 éves, magas, szinte mindig mosolygó, jóvágású kereszténydemokrata politikus, Christian Wulff Németország államfője. Wulff eddig Alsó-Szászország tartományi miniszterelnöke volt, tisztségét ma David McAlister vette át.

A 39 éves, ugyancsak kereszténydemokrata politikus 1971-ben, Berlinben született az ott állomásozó brit erők egy tisztjének és egy német zenetanárnőnek a fiaként, így mindkét nyelvet tökéletesen beszéli. McAlister napokon belül beköltözik abba a hannoveri villába, amelyet Christian Wulff és családja rövidesen kiürít, hogy a Berlin központjában lévő, klasszicista stílusban épült Bellevue palotában elfoglalja az elnöki lakosztályt.

A Wulff megválasztása körüli hercehurca súlyosan megtépázta Angela Merkel koalíciójának tekintélyét. Noha két korábbi elnököt - 1969-ben Gustav Heinemannt és 1994-ben Roman Herzogot - is csak a harmadik fordulóban választották meg, szerdán már a első fordulóban kiderült, hogy a keresztény-liberális tömbből 44-en nem a hannoveri politikust támogatták, hanem a szociáldemokraták és a zöldek párton kívüli ellenjelöltjét támogatták.

Kommentátorok szerint a második forduló még tovább rontotta a koalíció tekintélyét, habár ezt a kancellár a demokrácia jó működése bizonyítékának minősítette.

Jól értesült források szerint most már csak a német labdarúgó válogatott döntőbe jutása biztosíthat lélegzetvételnyi szünetet a jobbközép koalíció számára, hogy rendezze a sorait, stabilizálja a helyzetét és javítsa igencsak megcsappant népszerűségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Sajtóértesülések szerint titkos tárgyalások folynak Párizs és London között arról, hogy csapatokkal támogassák az egyre nehezebb helyzetben lévő ukrán hadsereget.

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×