Üresen álló lakóparkok, csökkentett fizetésért dolgozó közalkalmazottak - ez volt a korábbi ingatlanboomnak véget vető hitelválság és a súlyos költségvetési megszorítások öröksége Írországban. Portugália, Írország, Olaszország, Görögország és Spanyolország küszködik magas költségvetési hiánnyal az eurózónában, de sehol sem olyan magas annak a GDP-hez viszonyított hiánya, mint az íreknél.
Jó hír viszont számukra, hogy a tavalyi év végével szemben 2010 első hónapjában már 2,7 százalékkal növekedett az ír GDP, miközben elemzők csak egy százalékos növekedésre számítottak. A motor az export volt, és ez arra utalhat, hogy a többmilliárdos költségvetési kiadáscsökkentés mégsem veti olyan mértékben vissza a növekedést, mint ahogyan tartottak tőle.
Előzőleg az ír gazdaság már 2008 óta zsugorodott, és a GDP 14,3 százalékát kitevő költségvetési hiány alakult ki, ez pedig még Görögországénál is magasabb volt.
Írország azért is égette meg magát, mert bankjai nagymértékben koncentráltak az ingatlanpiacra. A gondokra viszont egy olyan megszorító csomaggal válaszolt, amely példaként szolgált más, hasonló helyzetbe jutott országoknak.
A mostani jó hír ellenére a Moody's hitelminősítő egyik szakértője arra figyelmeztetett: a folyamatos növekedés csak a jövő év végére állhat be. A Nemzetközi Valutaalap is azt mondja, Írország csak fokozatosan kerül vissza a növekedési pályára, és emiatt még mindig veszélyben lehetnek a költségvetési hiányt csökkentő intézkedések.