November óta 20 százalékkal emelkedett a kínai valuta euróhoz viszonyított árfolyama, s ennek következtében jelentősen drágultak a kínai áruk az európai valutaegységet alkotó országok felvásárlói számára.
A köztudottan állami támogatással üzemelő kínai gyárak már évek óta súlyos kihívást jelentettek a nyugati vállalatok számára olcsó ajánlataikkal. Az Európai Unió ismételten szót emelt az ellen, hogy Pekingben mesterségesen alacsonyan tartottak a kínai valuta árfolyamát, ám ezt a kormány azzal utasította vissza, hogy az árfolyamot a dolláréhoz kötik.
Õsz óta azonban az európai fizetőeszköz a dollárhoz viszonyítva drasztikusan vesztett értékéből, következésképpen megdrágult a kínai export is. Kiváltképpen az európai ruhaipar számára fontos beszállítók a kínai gyárak, amelyek most zord idők elé néznek, mert mint a Német Kereskedelmi Kamara szóvivője elmondta, az olcsó árukra szakosodott német üzlethálózatok most sorban tekintenek el az újabb megrendelésektől.
Pénzügyi körök szerint ez ellen csak egy hatásos orvosság kínálkozik, ez pedig az euróban jegyzett részvények, illetve államkötvényes tömeges felvásárlása. Ha ez nem következik be, aligha lehet kizárni, hogy Németország ismét leelőzi Kínát a nemzetközi export terén.
Szétesik a hidegfront, durva dolog jön ezután