eur:
410.86
usd:
392.53
bux:
80056.08
2024. november 26. kedd Virág

Németország visszaelőzhet

Az euró árfolyamának gyengülése közvetve kihat a kínai gazdaságra is. Mivel a kínai fizetőeszköz értékének alakulása a dollár függvénye, és a dollárral szemben a közös európai valuta az elmúlt hetekben jelentősen veszített értékéből, az euróövezet országainak megrendelői számára drágultak a kínai termékek is. Így nem zárható ki, hogy Németországnak sikerül ismét élre törni a nemzetközi exportőrök "versenyében", amelyben Kína az év elején előzte meg.

November óta 20 százalékkal emelkedett a kínai valuta euróhoz viszonyított árfolyama, s ennek következtében jelentősen drágultak a kínai áruk az európai valutaegységet alkotó országok felvásárlói számára.

A köztudottan állami támogatással üzemelő kínai gyárak már évek óta súlyos kihívást jelentettek a nyugati vállalatok számára olcsó ajánlataikkal. Az Európai Unió ismételten szót emelt az ellen, hogy Pekingben mesterségesen alacsonyan tartottak a kínai valuta árfolyamát, ám ezt a kormány azzal utasította vissza, hogy az árfolyamot a dolláréhoz kötik.

Õsz óta azonban az európai fizetőeszköz a dollárhoz viszonyítva drasztikusan vesztett értékéből, következésképpen megdrágult a kínai export is. Kiváltképpen az európai ruhaipar számára fontos beszállítók a kínai gyárak, amelyek most zord idők elé néznek, mert mint a Német Kereskedelmi Kamara szóvivője elmondta, az olcsó árukra szakosodott német üzlethálózatok most sorban tekintenek el az újabb megrendelésektől.

Pénzügyi körök szerint ez ellen csak egy hatásos orvosság kínálkozik, ez pedig az euróban jegyzett részvények, illetve államkötvényes tömeges felvásárlása. Ha ez nem következik be, aligha lehet kizárni, hogy Németország ismét leelőzi Kínát a nemzetközi export terén.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Már nincsenek vörös vonalak: katonákat is küldenének Ukrajnába a franciák és a britek

Sajtóértesülések szerint titkos tárgyalások folynak Párizs és London között arról, hogy csapatokkal támogassák az egyre nehezebb helyzetben lévő ukrán hadsereget.

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×