eur:
410.7
usd:
391.87
bux:
80021.59
2024. november 26. kedd Virág

Tűzszünet van, béke nincs a két Korea között

Hatvan éve robbant ki a koreai félszigetet mai napig megosztó háború. Mindkét Koreában megemlékezéseket tartottak, de teljesen ellentétes szemszögből tekintenek az eseményekre és a háború kiváltó okaira. A két szomszédos állam még mindig nem kötött békét, és az elmúlt hónapokban ismét megnövekedett a feszültség köztük.

A Koreai háború 1950. június 25-én kezdődött az északi csapatok támadásával - ezt megelőzően a félszigetet már 1945-ben felosztották, miután a megszálló hatalom, Japán vereséget szenvedett a második világháborúban.

A déli oldalon az Egyesült Államok és az ENSZ zászlaja alatt 15 másik ország harcolt, az északiakat Kína és a Szovjetunió támogatta. Három éven át tartó harcok és mérhetetlen pusztítás után kötöttek a felek tűzszünetet, ami máig is érvényben van - béke azonban nincs Észak- és Dél-Korea között.

A két ország katonái a tűzszüneti vonalon, mindössze pár méterre egymástól néznek farkasszemet.

1953 óta Dél-Korea először tekintélyelvű módon irányított kapitalista országgá, majd Ázsia egyik vezető demokráciájává vált és a világ fontos gazdaságává fejlődött. Az atomfegyvert kifejlesztő és szomszédait fenyegető Észak-Korea viszont elakadt a múlt század ötvenes éveiben, és továbbra is sztálinista módon irányítják.

A néhány évvel ezelőtti enyhülési folyamatnak vége, és ezt jól jelzik a háború kezdetéről szóló megemlékezések is a határ két oldalán. 10 évvel ezelőtt találkozott először a két ország elnöke.

Most viszont Li Mjung Bak dél-koreai elnök úgy fogalmazott, hogy a kommunisták minden fronton támadást indítottak, és békésen alvó embereket rohantak le. Északon a Haza Felszabadító Háborújának nevezik az eseményeket, amelyeket szerintük az Egyesült Államok provokált ki. Az Északon még mindig létező "Bizottság az Egyesült Államok által Korea északi felén előidézett károk kivizsgálásáért" nevű szervezet szerint Amerika ötször annyi kárt okozott, mint jelenlegi államadóssága.

A két ország közötti feszültséget tovább növelte egy déli hadihajó márciusi elsüllyesztése. Egy nemzetközi vizsgálat azt állapította meg, hogy az északiak megtorpedózták a hajót.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
Határozott vörös vonalat lépett át Amerika, 700 ezres város ostromára készülnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról kedden

Határozott vörös vonalat lépett át Amerika, 700 ezres város ostromára készülnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról kedden

Megerősítette John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője, hogy korlátozások közt, de engedélyezték Ukrajnának, hogy amerikai ATACMS-rakétákat használjanak Oroszország nemzetközileg elismert területei ellen. Ukrán hírszerzési források szerint az orosz haderő a 700 ezres Zaporizzsja város ostromára készül. A fronton a helyzet Ukrajna számára elég drasztikus: Kurahove és Toreck bármikor elesett, Pokrovszkot körbezárják az oroszok, emellett bármikor megindulhat Kupjanszk és Sziverszk ostroma is. Cikkünk folyamastosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×