eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Temetetlen halottak az utcákon Haitin

Földi pokolnak írják le a szemtanúk Haitit - mivel a pusztító földrengés tovább szedi áldozatait. Mivel a kormányhatalom gyakorlatilag összeomlott, a megindult segély lassan jut el a túlélőkhöz. A kaotikus helyzetben az Egyesült Államok részben átvette az irányítást a szigetországban.

Port-au-Prince repülőtere nem rongálódott meg, de túl kicsi ahhoz, hogy további, segélyt hozó gépeket fogadjon. A kirakodás pedig akadozik, mivel nincs elég targonca, emelőgép és üzemanyag, hogy az üres gépek elrepülhessenek és újak érkezzenek a helyükre. Az egyik kínai segélygépet például 6 órán át rakodták ki.

A segítség és a nemzetközi mentőalakulatok egy része a szomszédos Dominikai Köztársaságban ragadt. Mivel a 7-es erejű földrengés megrongálta a fővárosi kikötőt is, így a repülőtér a legfontosabb ellátási útvonal.

Pedig a segítség nagyon kell, mert az elkövetkező pár nap kritikus a túlélők számára, a sérülteket sürgősen el kellene látni, de nincs elég orvos és kórházi dolgozó. Magukban a kórházakban egymás mellett fekszenek a földön a letakart halottak és a sérültek, köztük a haldoklók.

Több ezer áldozatot már tömegsírokba temettek, miközben a családtagok halottaikat keresik az utcákon heverő holttestek között. A városban mindenhol érezni a hullaszagot. Továbbra sincs víz és áram, az instabil országban már korábban jelenlévő segélyügynökségek saját eltűnt munkatársaikat is keresik. A túlélők éheznek és az összedőlt üzletekben kutatnak étel után. Az emberek egyre türelmetlenebbek, amiért nem jut el hozzájuk a segély: "Több orvost, kevesebb újságírót!" - rázta az öklét az egyik túlélő egy tévéstáb felé.

Port-au-Prince-be ugyanakkor bejutottak nemzetközi - belga, francia, spanyol és amerikai - mentőalakulatok, akik az éjszaka egy kétéves kisfiút húztak ki a romok alól. Kimentették egy nemzetközi segélyügynökség alelnökét is, az ENSZ-központnál pedig egy észt munkatársat ástak ki. A brazil békealakulat katonái pedig egy csecsemő születésénél segédkeztek. A misszióvezetőt azonban továbbra sem találják.

Az ENSZ-misszió részlegesen működik, és a katonák egy része járőrözik az utcákon. Mindeközben több tízezer helyi lakos továbbra is a romok alatt van, és az emberek csákányokkal és puszta kézzel próbálják takarítani a törmeléket.

Közben a hatalmas szomszéd nevében Barack Obama amerikai elnök azt ígérte, hogy történelmi segélyakciót indít. Az amerikaiak átvették a port-au-prince-i repülőtér irányítását és több ezer katonával fogják fenntartani a rendet. Azonban még a gazdag és a világ más részein háborúzó Amerikának is érvágás a további katonák kivezénylése. Az Obama-kormányzat igyekszik elkerülni, hogy úgy tűnjön: átvennék az ellenőrzést - és igyekeznek hangsúlyozni, hogy céljuk a kormány és az ENSZ-misszió helyreállítása.

Egy katasztrófamentési célra is kiválóan alkalmas amerikai repülőgép-hordozó várhatóan még pénteken a katasztrófa sújtotta Haiti partjaihoz ér. Az atommeghajtású Carl Vinsonról helikopterekkel szállítják majd a segélyt a szigetország lakosainak - közölte a tengerészgyalogság szóvivője. A Carl Vinsonról naponta 15 ezer hektoliter ivóvizet tudnak szállítani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×