A National Academy of Medicine-hez tartozást az egészségügy és az orvostudomány egyik legrangosabb kitüntetéseként tartják számon – írja a szegedi egyetem. Az Infostarthoz eljuttatott közleményükben kiemelik, hogy az Egyesült Államok Nemzeti Orvostudományi Akadémiája a héten ismertette a 90 rendes és 10 nemzetközi tagságot elnyert kutató pályáját.
Karikó Katalin a „nukleozid-modifikált mRNS és a nukleozid-modifikált mRNS-lipid nanorészecske vakcinplatform kifejlesztéséért” kapta meg a tagságot. Külön hangsúlyozták, hogy ez a kutatás "az első két, az FDA által jóváhagyott Covid-19 vakcina alapját képezték”.
A kulcsfontosságú felfedezések „megnyitották az utat a globális világjárvány felszámolásához”. Ugyanakkor „forradalmasíthatják a hatékony és biztonságos vakcinák, terápiák és génterápiák alkalmazását”.
Polyák Kornélia a bostoni Dana-Farber Cancer Institute onkológiával, leginkább a mellrákkal foglalkozó orvosprofesszora. „Új technológiák és kísérleti modellek segítségével meggyőzően bizonyította, hogy a daganatos sejteken kívül számos más sejttípus is felelős az egyedi tumor biológiai és fiziológiai jellemzőiért” – ismertette a NAM a magyar kutató érdemeit.
A szegedi Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetemen 1991-ben avatták doktorrá Polyák Kornéliát. A PhD-fokozat megszerzéséhez szükséges munkát a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végezte. 1998-ben csatlakozott a Dana-Farber Cancer Institute és a Harvard Medical School intézményhez, ahol 2011-ben léptették elő professzorrá.