eur:
409.19
usd:
375.57
bux:
74449.43
2024. november 5. kedd Imre
A Pfizer-BioNTech újonnan érkezett koronavírus elleni vakcinái a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályán 2021. március 3-án.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor

Itt van a világ összes, engedélyre váró koronavírus-vakcinája

A WHO koronavírus vakcina-előengedélyezési rendszerében 15 vakcinafajta szerepel már, de ebből még csak három kapta meg a jóváhagyást, ebből kettőt alkalmaznak Magyarországon.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális szinten előkészíti a koronavírus-vakcinák engedélyezési eljárását a nemzeti gyógyszerügynökségeknek, hatóságoknak, így segíti az információcserét. A WHO a saját, globális oltási kampányainál csak az általa támogatott vakcinákat alkalmazza, de ettől még a nemzeti gyógyszerhatóságok engedélyezhetnek és engedélyeznek is más oltóanyagokat.

A Portfolio összeszedte egy táblázatban, hogy mely gyártók milyen oltóanyagai kerültek már a WHO elé. Ezek természetesen különböző fázisokban tartanak,

  • a vakcinák gyártói jelzik igényüket a WHO előminősítő engedélyére,
  • előzetes egyeztetést tartanak,
  • leadnak egy részletes dokumentációt a vakcináról,
  • dönt a WHO.
Forrás: WHO, Portfolio
Forrás: WHO, Portfolio

A WHO listáján tehát eddig 15 különböző vakcina szerepel, melyek különböző szinten járnak az eljárásban. Ebből mindössze három kapta meg a szervezet engedélyét, a Pfizer/BionTech, az AstraZeneca/Oxford/SK Bio és az indiai fejlesztésű Covishield. Ugyanakkor még WHO-engedélyre várnak olyan vakcinák, amelyekkel a nemzeti vagy akár uniós engedélyekkel már jó ideje oltanak, ilyen a Moderna, a Sinopharm, a Szputnyik V vagy az AstraZeneca/Oxford, amely két oltóanyaggal is szerepel a lajstromban, és egyelőre az elterjedtebb változata vár az engedélyre.

Magyarországon jelenleg öt oltóanyagnak van engedélye, és ezeket alkalmazzák is:

  • Pfizer
  • Moderna
  • AstraZeneca
  • Szputnyik V
  • Sinopharm

A WHO-nál elbírálás alatt áll már az AstraZeneca/Oxford másik vakcinája, a Szputnyik V és a Sinopharm, valamint a Janssen vektorvakcinája is, amelyről hamarosan dönt az európai gyógyszerhatóság is. Mindhárom oltóanyag esetében akár már ebben a hónapban kiadhatja engedélyét a WHO is.

A kérelmezők között van még két kínai gyártó terméke, a Sinovac és a CanSinoBIO, valamint a Novavax tervezés alatt álló oltóanyaga. Ezeken kívül a WHO még három kínai és egy orosz vakcinafejlesztést tart számon az engedélyezési listáján.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

A lehető leghatékonyabb nemzetközi pénzügyi infrastruktúra kifejlesztése és üzemeltetése a cél - mondta el Töreky Bence, a Wise Principal Product Managere a Portfolio Banking Technology 2024 konferencián. A Wise-on keresztüli tranzakciók 63%-a azonnali, ami azt jelenti, hogy 20 másodpercen belül teljesülnek. Fontos mérföldkő, hogy a cég nemrég nyitotta meg infrastruktúráját banki és nem banki partnerek számára. A szakember szerint már most is számos sikeres példa van a fintech és banki együttműködésre, de a nagy kérdés az, ki lesz a következő?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×