Felpöröghet a koronavírus elleni oltások engedélyeztetésének folyamata: még a héten várható, hogy Nagy-Britanniában zöld utat kap a Pfizer vakcinája, az Amerikai Egyesült Államokban pedig a jövő hét közepe tájára jelezték elő ugyanezt a hatóságok a Financial Times cikke szerint. Ezzel Nagy-Britannia lesz az első nyugati ország, amely a Covid-19 elleni oltást engedélyez: a Szputnyik V vakcinának augusztusban már engedélyt adott a fejlesztő Oroszország, de azt a harmadik klinikai fázisú kísérletek eredményei előtt tette meg, nagy létszámú önkéntesekkel folytatott tesztek nélkül.
A Mikulás elhozza az oltást
A BioNTech és a Pfizer vakcinájából akár már december hetedikén beadhatják az első adagokat Nagy-Britanniában. A gyártó korábbi ígérete szerint az engedély kiadását követően órákon belül megkezdik az oltóanyag kiszállítását. Az ország eddig 40 millió adagot vásárolt az mRNS-technológiával működő vakcinából. Az engedélyeztetés terén Nagy-Britannia már az uniótól függetlenül járhat el: habár alapesetben december 31-ig még az Európai Gyógyszerügynökség lenne a felelős ezért a feladatért, a szigetország gyógyszereket és egészségügyi termékeket szabályozó ügynöksége vészhelyzet esetén kiadhat ideiglenes engedélyt. A britek élnek is a lehetőséggel, amelyet az AstraZeneca-vakcinánál is alkalmazni fognak.
A Pfizer egyszerre nyújtotta be a vakcina dokumentációját a brit és az uniós ügynökségnek engedélyeztetésre, valamint amerikai, kanadai, japán és ausztrál engedélyezési folyamatot is kezdeményeztek ugyanekkor. Mind a brit, mind az uniós eljárás úgynevezett rolling review, azaz nem szükséges annak megkezdésekor minden dokumentációt benyújtani.
Idősek előnyben
Ez nem azt jelenti, hogy a vészhelyzetre való tekintettel a biztonság szempontja háttérbe szorulna: June Raine, a brit ügynökség vezetője így nyilatkozott.
"Az emberek biztonsága mindig elsődleges szempont. A legmagasabb sztenderdekkel kell dolgoznunk, a biztonság ebben kulcsfontosságú."
A brit egészségügyi szolgálat, az NHS olyan hamar elkezdi majd a vakcinázást, amennyire a biztonságosság szempontja lehetővé teszi. A tervek szerint háziorvosok, NHS működtette kórházak és oltópontok lesznek a vakcinázás helyszínei. Az előzetes információk szerint a szociális otthonok lakói és dolgozói kapják az első adagokat, őket aztán a 80 év fölöttiek, majd az egészségügyi dolgozók követik a sorban.