Tíz év alatt ötödéről negyedére nőtt a rövidlátók száma itthon. Több fiatalnak is kell szemüveg, ami egyértelműen a – helytelen – képernyőnézés miatt van.
A Semmelweis Egyetem tanévkezdés kapcsán kiadott szakirányú közleménye szerint sok szülő viszi el ilyenkor szemvizsgálatra a gyermekét, a tanteremben az első hetekben ugyanis fény derül a látásromlásra.
Az iskolába járó gyerekeknél arra kell figyelni, hogy
30 centiméteres távolságból tudjanak olvasni,
és öt méterről felismerjék a látóélesség-vizsgáló tábla feliratait, jelzéseit. Az elmúlt években megfigyelhető folyamat, hogy a kisgyerekek akár már hároméves kortól elkezdenek táblagépeket, okostelefonokat és számítógépeket használni. Az ezekből a készülékekből kiáramló mesterséges fény, illetve a sok közelre nézés rövidlátás kialakulásához vezet – hívja fel a figyelmet Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója.
Az is problémát jelent az okostelefon túlzott használatában, hogy a készülékeken nagyon kicsi minden. Ez a szemtől a szemlencse folyamatos domborúvá tételét igényli, ami a közelre nézés feltétele. Régen is hozzájárult a rövidlátás kialakulásához, ha valaki állandóan közelre nézett, például a sokat olvasott.
A rövidlátás különösen elterjedt az informatikusok, illetve a nagy tárgyi tudást megtanulók körében, akik sokat gubbasztanak könyvek fölött.
Egyes ázsiai országokban egyébként már 75 százalék a rövidlátók aránya,
a fejlett nyugat-európai országokban is ehhez közeli helyzet alakulhat ki, ha a szülők nem korlátozzák a gyerekek képernyőnézési idejét.
A szakember szerint az lenne az ideális, ha a kisgyerekek hatéves korig nem használnának okostelefont, a napi másfél-két óránál több monitornézés sem előnyös és nagyban hozzájárul a rövidlátás kialakulásához.
Kontaktlencse használatot 18 éves korig nem javasolják – higiéniai okokból.