eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Nyitókép: Pixabay

Nagy fordulat jön a halálozási okokban

A tehetősebb országokban kevesebb a szív- és érrendszeri okból bekövetkező halál a jobb ellátás miatt, de a rák ott is megállíthatatlan.

Világszerte a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet, a gazdagabb országokban viszont a rák van az első helyen. Ez persze visszafelé is igaz: a szegényebb országokban többen halnak meg szív- és érrendszeri betegségek miatt - írja a BBC.

Mindez abból a tanulmányból derül ki, amit az Európai Kardiológiai Kongresszuson mutattak be Párizsban, és a kanadai McMaster Egyetem kutatói által vezetett csapatnak köszönhető. A kutatásban 160 ezer esetet vizsgáltak 2005 és 2016 között, 35 és 70 év közöttieket, az átlagéletkor 50 év volt.

Kiderült, hogy a szegényebb és közepes bevételű országokban a halálesetek 40 százaléka volt szív- és érrendszeri betegség következménye, míg ez a szám a gazdagabb országokban kevesebb mint 25 százalék volt. A kutatók szerint ennek oka, hogy

a gazdagabb országokban ezeket a betegségeket jobb gyógyszerekkel és kórházi ellátással kezelik.

A gazdagabb országokban ugyanakkor a halálesetek 37 százalékáért a rák volt a felelős.

A Brit Szívegészségügyi Alapítvány (British Heart Foundation) egyik munkatársa kiemelte: észrevehető a javulás, egyre többen élik túl a szívrohamokat és az agyvérzéseket, ugyanakkor megnőtt a számuk azoknak, akik a szövődmények miatt rokkanttá válnak.

A kutatók szerint néhány évtizeden belül világviszonylatban is a rák válhat az első számú halálokká.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×