eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Kétezer éves hangszert talált egy kínai gazda

Kétezer éves hangszert emelt ki egy az esőzések miatt felduzzadt vizű patakból a közép-kínai Hunan tartományban egy rizsföldjén munkálkodó gazda.

A hömpölygő vízből elő-előbukkanó, zöldes színű, 30 centiméter hosszú, csaknem 1 kilós, pontokkal és fonatokkal díszített üreges fémtárgyat a gazdálkodó hazavitte. Ajkou faluban lévő otthonában lefényképezte, majd beutazott a városba és a fotókat megmutatta az elöljáróság kulturális hivatalában.

Csang és földijei sejtették, hogy kincsre akadhatott, mivel a környéken az 1950-es, majd az 1990-es években már több régi, történelmi műtárgy is előkerült a föld alól. Ráadásul a férfi apja két évtizede talált már valami hasonlót. Mivel azonban nem tudta, hogy mi lehet, szomszédjának adta, aki egy hulladéktelepen eladta 8 jüanért, vagyis mai áron számítva kicsivel több mint 340 forintért.

Az ifjabb Csang esetében szakértők megállapították, hogy a bronz tárgy rendkívüli hasonlóságot mutat egy a Hszianghszi Múzeum gyűjteményében található, harangjátékhoz tartozó hangszerrel. Mindkettő eredetét a Kr. előtti 447-221 közötti időszakra, a hadakozó fejedelemségek korára tették.

Csang Cse-lin "becsületes megtaláló" a Hszinhua hírügynökség beszámolója szerint 20 ezer jüan (855 ezer forint) jutalmat kapott és egy oklevelet, amely azt tanúsítja, hogy önként jelentette és átadta az értékes műtárgyat.

Ez az eddigi egyik legnagyobb összegű ilyen jutalom. Adományozói azt szeretnék, ha másokat is a Csangéhoz hasonló lépésre ösztönözne hasonló helyzetben.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×