eur:
411.32
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Szakmódszertani pályázatokat támogat az MTA

A szakmódszertani programra szánt évi 200 millió forintos keretből tizenkilenc, égető pedagógiai kérdéseket kutató, valamint komplex tanítási módszereket megalapozó pályázat támogatásáról döntött a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) - ismertette Lovász László, a köztestület elnöke pénteken Budapesten.

Az akadémiának nem célja beleszólni az oktatással kapcsolatos politikai vitákba, ugyanakkor feladata az oktatás tartalmi kérdéseivel, rövid- és hosszú távú céljaival foglalkozni - hangsúlyozta az akadémia elnöke, aki szerint a szakmódszertani program legfontosabb hozadéka az az újonnan induló kutatócsoport-hálózat, amely a 179 kutató mellett 120 gyakorló pedagógust is felölel, megteremtve a lehetőséget a kutatott módszerek tesztelésére valódi iskolai környezetben.

Patkós András, a Szakmódszertani Programtanács elnöke az eredményhirdetésen úgy fogalmazott: a projekt végső célja hozzájárulni a közoktatásban hosszú ideje jelentkező problémák hátterének tudományos igényű feltárásához, és a leküzdésükhöz szükséges stratégia kidolgozásához.

A program remélt hatása a résztvevő pedagógusok alkotói önképének és hitének megszilárdítása, valamint a szakmódszertani kutatás elismertségének emelése is a hazai tudóstársadalomban - fűzte hozzá Patkós András, aki kitért arra is: a zsűrizéskor igyekeztek kiemelt figyelemmel lenni a speciális oktatási igényű csoportokkal foglalkozó pályázatokra.

Az MTA felhívására 75 pályázat érkezett, a végső 19 győztes kutatócsoporton felül 13 további értékes pályázat támogatása érdekében az MTA elnöke Balog Zoltánhoz, az Emberi Erőforrások Miniszteréhez fordul - összegezte Patkós András, aki szerint az elutasított pályázatok közül sok ugyan kiváló tudományos színvonalú projektjavaslatokat tartalmazott, azonban nem reflektált kellő mértékben a közoktatás sürgető gondjaira, vagy csak nagyon szűk szegmensben hasznosítható eredmény ígért.

A négy éves időtartamra támogatás szerzett győztes pályázatok között szerepelnek a természettudományos gondolkodás fejlesztését, a 21. századi képi nyelv tanítási módszertanának kidolgozását, digitális multimédiás idegen nyelvi tananyag készítését, valamint a Kodály-módszer kiteljesítését célul kitűző projektek is.

Támogatást kaptak olyan kutatások is, amelyek középiskolai mikrobiológiai gyakorlatok kidolgozásához, az élményalapú történelemoktatás vagy az iskolai egészségnevelés fejlesztéséhez, valamint az autizmussal élő gyermekek és családjaik társadalmi integrációjához igyekeznek hozzájárulni - derült ki az MTA Széchenyi téri székházában rendezett eredményhirdetésen.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×