eur:
389.53
usd:
363.1
bux:
68123.99
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

Bionika - az orvosdiagnosztika forradalma

Kényelmesebbé, hatékonyabbá és olcsóbbá tehetik a diagnosztikát és közvetve betegek gyógyulását a bionikai termékek - hangsúlyozta az InfoRádiónak Mátyus Péter, a Pázmány és a Semmelweis Egyetem együttműködésével létrejövő Bionikai Innovációs Központ tudományos igazgatója.

"A bionika kifejezés a biológia és az elektronika szavak ötvözetéből született" - mondta Mátyus Péter. Nem is véletlenül, hiszen e két tudományterület eredményeinek hasznosításával minőségileg új eszközök fejlesztésére fókuszál.

Mint a Bionikai Innovációs Központ tudományos igazgatója elmondta: a bionika első jellegzetes és a közvélemény által ismert képződményei a beépített protézisek voltak. Az utóbbi évtizedek molekuláris biológiai eredményeit és az elektronika, különösen a kvantum elektrodinamika, valamint az informatika fejlesztéseit ötvözve forradalmi lehetőségek nyílnak a diagnosztika terén.

Mátyus Péter azt mondta, például olyan, rendkívül kisméretű diagnosztikai, laboratóriumi vizsgálatok céljára alkalmas eszközök születhetnek, amelyek lehetővé teszik, hogy közvetlenül a betegágy mellett lehessen információkat kapni a megbetegedés típusáról, a terápia megkezdése után pedig annak hatásosságáról. Ez valóban költséghatékony és gyors beavatkozást tesz lehetővé - tette hozzá a Bionikai Innovációs Központ tudományos igazgatója.

A BIK Nonprofit Kft. tavaly jött létre a Pázmány és a Semmelweis Egyetem egyenlő tulajdonosi hányadával, ez az intézmény a 2012. novemberi kormányhatározat szerint a nemzeti kiemelt projekt megvalósítója. A központ egyelőre a Pázmány Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának józsefvárosi épületében működik, ehhez közel épülne fel a központ új, önálló épülete.

Mátyus Péter intézetvezető egyetemi tanár, a BIK tudományos igazgatója az MTI-nek kifejtette, már jelenleg is futnak projektek a központban, és reményeik szerint mire az új épület elkészül, már jelentős eredményeket tudnak majd felmutatni, amelyek megalapozhatják az új épületben folytatódó munkát.

A kormány 5 milliárd forinttal támogatja a két egyetem együttműködésével létrejött intézményt. Február végén jelentették be, hogy 12 milliárd forintos állami támogatással Nemzeti Agykutatási Program indul, amely öt pillérének egyike a bionika-informatika.

"Száz évvel ezelőtt egy magányos kutató a laboratóriumában nagy felfedezést tett, híres lett és Nobel-díjat kapott" - mondta Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora.

Ma ez nem működik: egy ember, egy kis laboratórium, de még egy egyetem sem alkalmas arra, hogy egymagában nagyra jusson. "A Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Semmelweis Egyetem együttes munkája olyan szinergiát eredményez, ami a modern kutatással, innovációval kapcsolatos szemléletet testesíti meg." 

Mint a rektor elmondta: azt nehéz megjósolni, hogy a betegek mikor látják hasznát az új felfedezéseknek. "Ez egyébként is gyakori kérdés az orvostudományban, mikor lesz a mindennapi gyakorlatban használható eszköz egy felfedezésből. Roska Tamás akadémikus, a BIK kezdeményezője és Tudományos Tanácsának elnöke a megnyitón óvatosan nyolc-tíz évet jósolt például annak a biochipnek az alkalmazására, amely egy csepp vérből pár perc alatt szolgáltatja egy nagy labor eredményét. Én azt sem tartom kizártnak, hogy  hamarabb is, az azért biztos, hogy holnap még nem kérhető az alkalmazása a kórházban" - mondta Szél Ágoston.

Hanganyag: Farkas Dávid

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Wéber Gábor elmondta, ki szorongathatja meg Max Verstappent

A hétvégi Forma–1-es Miami Nagydíjon is a Red Bull és Max Verstappen a fő esélyes – mondta az InfoRádióban Wéber Gábor. A kommentátor a 2024-es szezon első öt versenyének legfontosabb történéseit is elemezte, valamint kitért arra is, milyen következményei lehetnek annak, hogy Adrian Newey tervezőmérnök 2025-ben már biztosan távozik a vb-címvédő istállótól.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Békekonferencia lesz a háború lezárásáról, elesett Berdicsi – Híreink az ukrán frontról csütörtökön

Békekonferencia lesz a háború lezárásáról, elesett Berdicsi – Híreink az ukrán frontról csütörtökön

ATACMS típusú nagy hatótávolság rakétákkal lőtte az ukrán haderő Luhanszkot, több tucat orosz katona meghalt. Támadás érte Odesszát, legalább 13 áldozatról tudni, többnyire civilekről. Valószínűleg kilőtt az orosz haderő egy amerikai HIMARS-rendszert. Az orosz haderő tovább nyomul Ocseretinétől nyugatra. Ukrajna szerint 120 összecsapás történt 24 órán belül az orosz alakulatokkal. Svájcban béketárgyalás lesz a háború lezárásáról, de Oroszország nem megy el. Moszkva ma bejelentette: orosz kézre került a donyecki Berdicsi. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×