Egy kutatás szerint azoknak a nőknél, akiknek a családjában több mellrákos megbetegedés is volt, és 30 éves koruk után szültek, kétszer gyakrabban alakult ki a betegség, mint azoknál, akik hamarabb vállaltak gyereket.
Nagy-Britanniában is egyre többen és egyre később alapítanak családot: manapság a kismamák fele szül a harmincas éveiben, míg húsz évvel ezelőtt csak a negyedük.
Harminc után kockázatosabb
A 35 éven felüliek az összes szülés 9 százalékát adják, ami kétszer akkora arány, mint két évtizeddel korábban. A terhességek aránya a 40 év fölöttiek körében nő a leggyorsabban.
Az már bizonyított, hogy az idősebb nőknek kockázatosabb a gyerekvállalás: gyakoribbak a problémás terhességek, a vetélések és a halva születések, valamint gyakrabban fordulnak elő genetikai betegségek. Most a szakértők újabb veszélyre figyelmeztetnek.Ha fiatal, jobb az esélye
A mellrákban szenvedő brit nők egy része örökletes úton szerezte a hajlamot a betegségre: az ő szervezetükben a BRCA1 nevű gén hibás. Ennek hatására 85 százalék az esély arra, hogy szintén utoléri őket a kór.
A kutatók ezért azt tanácsolják, vállaljanak fiatalon gyermeket azok, akiknek a családjában bizonyítottan előfordul a génhiba.
"A nők, akiknek családjában több mellrákos megbetegedés volt, gyakran már gyerekkorukban elvesztik az édesanyjukat" - mondta Gareth Evans, egy manchesteri kórház szakértője.
"A legjobb lehetőség arra, hogy sokáig a családjukkal maradjanak, ha fiatalon szülnek" - tette hozzá a professzor, aki szerint indokolatlanul nem szabad túl sokáig halasztani az anyává válást.
A terhesség segíthet
A kutatók szerint tehát a terhesség olyan változásokat indít be a szervezetben, amelyek gátolják a mellrák kifejlődését.
Egy elmélet szerint ugyanis a terhesség stabilizálja a mell sejtjeit, ezáltal azok kevésbé reagálnak a női nemi hormonokra, a progreszteronra és az ösztrogénre, amelyek minden bizonnyal szerepet játszanak a rák kialakulásában.