A kutatók kétlik, hogy a kávéivás és a dohányzás megvédhet a Parkinson-kórtól, de a jelek szerint segít a betegség kialakulásának megakadályozásában. Legalábbis ezt bizonyítja a Miami Egyetem orvosi fakultásán végzett kutatás.
Olyan családokat vizsgáltak, amelyekben előfordult Parkinson-kór. Kiderült, hogy a betegségben szenvedők közül negyven százalékkal kevesebben dohányoztak, illetve ittak rendszeresen kávét, mint az egészséges családtagok közül.
Márpedig a koffeinbevitel és a dohányzás is összefüggésben van a dopaminnal. A Parkinson-kórt éppen az okozza, hogy elhalnak azok a sejtek, amelyek ennek az üzenet átvivő anyagnak a termeléséért felelősek.
Genetikai hiba?
A kutatók szerint genetikai hibára vezethető vissza, ha egy családban rendszeresen előfordul a betegség. A legfrissebb eredmények azonban arra késztetik őket, hogy megvizsgálják, milyen hatással vannak a betegség kialakulására a környezeti tényezők.
Azt azonban még nem tudják pontosan megmondani, milyen hatással van a koffeinbevitel és a dohányzás az agyra. Így az sincs kizárva, hogy mindössze arról van szó: azoknak az agya, akik később majd Parkinson-kórban szenvednek, másképp reagál a koffeinre és a dohányzásra.
"Lehet, hogy azok, akinek magas a dopaminszintje, egyszerűen jobban élvezik a koffeint" - vélekedett dr Burton Scott, az észak-karolinai Duke Egyetem neurológusa.
Mi az a Parkinson-kór?
A Parkinson-kór a 65 évesnél idősebbek egy százalékát érinti. A betegség a végtagok remegésével kezdődik, és legrosszabb esetben bénuláshoz is vezethet.
Gyógyíthatatlan, bár ideiglenesen lehet gyógyszerekkel lassítani a lefolyását. Különösen veszélyeztetettek azok, akik erős növény- és rovarirtószerekkel dolgoznak.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni