A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal a tudományos kommunikációról rendez konferenciát. Azaz arról, hogyan juttathatók el a tudományos kutatások eredményei az emberekhez.
A hivatal elnöke szerint ehhez a legfontosabb feladat, hogy a tudósok megtanuljanak az emberek nyelvén beszélni. Boda Miklós úgy látja: az emberek szeretik az egyszerű dolgokat. Ha a tudósok nem így mondják el mondandójukat, akkor az újságírók sem így kommentálják.
Az eredmény: ritkábban az emberek számára érthetetlen cikkek születnek, a gyakoribb azonban az, hogy semmilyen cikk nem születik. A bulvársajtó ugyanis az emberek nyelvén beszél. Gyakran tévhiteket terjeszt ugyan, de ha ennek hátterében a tudomány részéről meglenne a megfelelő oktató és felvilágosító munka, akkor a tévhiteket meg lehetne cáfolni.
Változzon a tudomány nyelve
Boda Miklós hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy közös nyelvet kell beszélni az emberekkel, az újságírókkal. Ha felvetődik az a probléma, hogy a csokoládéevés segít-e a fogyásban, arra az újságíró egyértelmű választ vár. A tudós feladata tehát nem az, hogy elzárkózik a választól, hanem az, hogy átgondolja a problémát.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke szerint a tudományos kommunikációnak abban is fontos szerepe van, hogy hány fiatal választja a természettudományos és a műszaki pályát. Ezen hallgatóknak a száma Magyarországon a hatodát sem éri el a nyugat-európai átlagnál.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit