eur:
410.89
usd:
391.22
bux:
80117.25
2024. november 26. kedd Virág

A passzív dohányzás növeli a csontritkulás esélyét

A kutatók megállapították, hogy a passzív dohányzás jelentősen növeli a nőknél az átmeneti korban jelentkező csontbetegség kockázatát. Sőt, rájöttek, hogy az osteoporosis kialakulásának esélye a férfiaknál is emelkedik, ha dohányoznak.

A dohányzás és a csontbetegség kapcsolatát amerikai és japán kutatók vizsgálták. Csaknem 14 ezer, a változó korban lévő, vidéken élő kínai adatait tekintették át. Megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik legalább egy dohányossal éltek együtt, kétszer olyan valószínűséggel fordult elő a betegség, mint azoknál, akik nem szívtak cigarettafüstöt.

Akik több dohányos társaságában éltek, azoknál pedig háromszor olyan gyakori volt a csontritkulás

Egy másik kutatás során 18 és 20 év közötti férfiakat vizsgáltak. Rájöttek, hogy a dohányzók csontsűrűsége már ebben a korban alacsonyabb volt, mint a nemdohányzóké.

A középkorú nők harmadánál és a férfiak 9 százalékánál jelentkező csontritkulás naponta 40 ember halálát okozza Nagy-Britanniában, és évente csaknem 200 ezer csonttörésért okolható az 58 millió lakosú szigetországban.

A betegség idős korban jelentkezik, az eredete azonban a kamaszkorra vezethető vissza. Az emberek gyakran csak akkor ismerik fel, amikor már nem megállítani a folyamatot.

Címlapról ajánljuk

Nagy Márton az Arénában: a 400 ezres minimálbér 2028-ra már realitás, az egymilliós átlagbérért még küzdeni kell

Kulcsfontosságú a bérmegállapodás, mert reálbér-emelkedés nélkül nincs gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról is, hogy miért kell ehhez a versenyképesség fokozása, hogy miért előnyös a piaci konszolidáció, és miért éri meg befektetni a akkumulátorgyártásba, sőt a -feldolgozásba is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.26. kedd, 18:00
Nógrádi György
biztonságpolitikai szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×