Az amszterdami Vrije Egyetem kutatói 500 olyan nőt vizsgáltak, akik egy mesterséges megtermékenyítési programban vettek részt.
Közülük összesen 105-nél figyelték meg, hogy a szervezetük egy ciklus alatt több érett petesejtet termelt. Több petesejt megtermékenyülése esetén pedig ikerterhesség jön létre.
A 105 nőnek több mint a fele 35 évnél idősebb volt, több mint 40 százalékuk a 30 és 35 év közötti korosztályból került ki, és csupán öten voltak 30 évesnél fiatalabbak.
A jelenséget a kutatók a petesejtérést kiváltó hormon szintjének növekedésével magyarázzák. A szervezet ugyanis a menopauza előtti nagyjából 10 évben egyre növeli a hormon termelését annak érdekében, hogy biztosítsa az egyre kevesebb életképes petesejt beérését.
Vannak olyan nők, akiknek a szervezetében túltermelődik a hormon. Ez azonban csak akkor vezet ikerterhességhez, ha egyszerre több jó minőségű petesejt is rendelkezésre áll.
Bár erre a kor növekedésével egyre kisebb az esély, úgy tűnik, hogy így is több ikerterhességet eredményez, mint ami a 30 évesnél fiatalabb nőknél jellemző.
Bejelentést tett Szalay-Bobrovniczky Kristóf az ukrajnai helyzet változása miatt