365.71
0
2024. március 29. péntek Auguszta

Véget ért a meglepetések olimpiája

A riói olimpián 11 303 sportoló vett részt, 306 számban hirdettek győztest, - az eddigi csúcs 302 volt. Rióba 205 nemzet küldte el sportolóit, s mellettük indult még a menekültek csapata, illetve az olimpiai zászló alatt versenyző függetlenek együttese is.

Magyarország nyolc arany-, három ezüst- és négy bronzéremmel a 12. helyen végzett az éremtáblázaton, amelyet az Egyesült Államok csapata 121 medállal nyert meg.

A riói olimpia talán legnagyobb meglepetése volt, hogy az éremtáblán Nagy-Britannia megelőzte Kínát. A britek 27 arany, 23 ezüst és 17 bronzérmet szereztek, míg a kínaik a 26 aranyérem mellé 18 ezüst és 26 bronzérmet gyűjtöttek. Az éremtáblázat negyedik helyén 19 aranyéremmel az orosz válogatott végzett úgy, hogy sportolóinak egy jelentős részét a Nemzetközi Olimpia Bizottság nem engedte elindulni a játékokon. Az 5. helyen Németország, a hatodikon Japán, a hetediken Franciaország, a nyolcadikon Dél-Korea, a kilencediken Olaszország, a tizediken Ausztrália, a 11-en Hollandia végzett. Meglepetésre a magyar csapat megelőzte a házigazda Brazíliát, akik 7 aranyérmet gyűjtöttek, akárcsak a spanyol sportolók. A magyar küldöttség összességében elmaradt a londoni eredményességtől, kiszorult a top tízből. Londonban hárommal több érmet szerzetünk (8, 4, 6), amely akkor tizedik helyet érte.

A Nemzeti Sport szakmai összegzése szerint a megszerzett aranyérmek számát tekintve Rióban is „hozta az átlagot” a magyar sport: az elmúlt öt olimpiából négyen nyolc olimpiai bajnoki címet szereztek a magyar sportolók. Ezüstérmekből ezúttal három jutott a magyar küldöttségnek, ennél kevesebbet legutóbb 80 éve, az 1936-os berlini olimpián szerzett Magyarország, igaz, akkor az egy ezüstérem mellett tíz arany is összejött.

Három nemzet sportolói először szereztek érmet az ötkarikás játékok történetében, ráadásul ez a Fidzsi-szigetek, Jordánia és Koszovó esetében is aranyérem volt. További öt ország is első aranyát gyűjtötte be Rióban: Bahrein, Puerto Rico, Szingapúr, Vietnam és Tádzsikisztán is először ünnepelhetett olimpiai bajnokot. A versenyzők 45 százaléka nő volt, ami szintén rekord. Négy éve Londonban ez az arány 44 százalék volt.

Az éremtáblázat mellett a pontverseny is lezárult. Ezen a táblázaton a negyedik, ötödik és hatodik helyezéseket is figyelembe veszik. A magyarok az érmeken kívül négy negyedik, öt ötödik és egy hatodik helyet szereztek, ami azt jelenti, hogy összesen 110 pontot gyűjtöttek. A magyar küldöttség ezzel a pontverseny 16. helyén zárt, egy ponttal megelőzve Ukrajnát, amely „csak” két aranyérmet gyűjtött, de 14 ötödik helyezést ért el. A magyarok előtt 129 ponttal Új-Zéland végzett a 15. helyen, amely ugyanannyi pontot szerzett, mint négy évvel ezelőtt a magyarok, akik Londonban a 14. pozícióban végeztek. A pontversenyt az amerikaiak nyerték meg, a második helyen a kínaiak, a harmadikon a britek zártak. Rióban 25 pontszerző helyet szerzett a magyar küldöttség, ilyen kevésre pedig csak az 1928-as és az azt megelőző hat olimpián volt példa.

Ha csak a csapatsportágakat vizsgáljuk, akkor különversenyt vívtak a házigazdák az Egyesült Államokkal. Mindkét ország három csapattal lett olimpiai bajnok, a braziloknak volt egy ezüstjük is, míg az amerikaiak az aranyak mellett három bronzérmet szereztek. A brazilok legnagyobb erőssége a röplabda, ahol a kiosztott 12 éremből három is hozzájuk került, köztük két arany. Az amerikaiak annyit rontottak a négy évvel ezelőtti teljesítményükhöz képest, hogy a két kosárlabda és a női vízilabda mellé ezúttal a női futball és a strandröplabda egyik aranyát elvesztették. A legtöbb érmet, hatot az amerikaiak és a németek nyerték csapatsportokban. Az olaszok négy érmet nyertek, mind a négyszer ezüstöt. A kelet-közép-európai térség országai közül csak Szerbia és Horvátország szerzett érmet, a szerbek négyet is, a férfi pólót meg is nyerték. Szerbia négy érme a csapatsportokban hatalmas bravúr. Magyarország ebben az összehasonlításban újra betlizett: összesen két férfi és női pólósaink által két csapattal voltunk érdekeltek Rióban, a fiúk az 5., a hölgyek a 4. helyen végeztek, vagyis csapatsportos érem nélkül maradt Magyarország, immár sorozatban a második olimpián.

A Nemzeti Sport megvizsgálta a bruttó hazai termék alapján is az olimpiai szereplést. Itt Magyarország csupán az 58. helyen áll, de a top 15-ből egyedül az éppen 15. helyen álló Kenya előz meg a magyar válogatottat. A szomszéd országok közül a GDP arányában vizsgálva a szereplést csak Horvátország teljesített jobban. Az összes megszerzett érmet tekintve már Szlovénia és Szerbia is jobban áll Magyarországnál.