eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd

Rendhagyó vb-történelem: 1962 - Brazília másodszor

1962-ben visszatért a világelit Dél-Amerikába, ám Uruguay és Brazília után nem a harmadik nagyhatalom, Argentína, hanem a vele szemben csatát nyerő Chile rendezhetett. A szubkontinens legnyugatibb országában nem sokkal a torna előtt szörnyű földrengés pusztított, mégis meg tudták rendezni a hetedik világbajnokságot.

A helyszín

Chile (Arica, Rancagua, Santiago de Cile, Viña del Mar)

A dátum

1962. május 30.–június 17.

Különlegesség

Minden idők legdurvább világbajnokságának tartják a chileit, brutális meccseket rendeztek, különösen a csoportmeccsek során. A vb-történelemben először maradt három alatt a mérkőzésenkénti gólátlag. A csehszlovák lett a magyar után a második válogatott, amelyik két világbajnoki döntőt is veszített. Három olyan játékos is szerepelt a tornán (Altafini, Puskás és Santamaría), aki korábban más ország színeiben már szerepelt világbajnokságon. A FIFA később megváltoztatta a lehetőséget, azóta csak olyanok „dupláztak”, akiknek országa szétesett.

A győztes dicsérete

A brazilok, noha Feola helyett immár Aymoré Moreira irányította a csapatot, csak keveset változtattak az 1958-as vb-döntőben szerepelt tizenegyen, Bellinit Mauro, Orlandót Zozimo váltotta. Pelé sérülése után Amarildo került a csapatba, aki aztán fontos szerepet játszott a sikerben. A brazilok négy éven belül másodszor úgy lettek világbajnokok, hogy a döntő elején gólt kaptak egy európai válogatottól, de aztán fordítottak.

A meglepetés

Meglepetést keltett a csehszlovákok ezüstérme – itthon is, mert a magyar futball-közvélemény úgy gondolta, hogy a miénk a jobb a csapat, s csak Latiseven múlt, hogy kiestünk a negyeddöntőben. A mi válogatottunk nagyon erős volt, de a két csapat előző meccsét, 1956-ban, a Népstadionban, az északi szomszéd nyerte meg.

A legjobbak

Garrincha és a Pelé helyére beugró Amarildo volt a torna két legjobb játékosa. Az ezüstérmes csehszlovákok közül Masopustot érdemes kiemelni, nyilván chilei teljesítményének köszönhetően kapta meg 1962 decemberében az aranylabdát.

Az álomcsapat

Gilmar (brazil) – D. Santos (brazil), Mauro (brazil), Schnellinger (nyugatnémet) – Zito (brazil), Masopust (csehszlovák) – Garrincha (brazil), Voronyin (szovjet), Haller (nyugatnémet), Amarildo (brazil), Gento (spanyol).

A gólkirály

Hat játékos – holtversenyben, egyaránt négy góllal – is a torna gólkirálya lett, köztük Albert Flórián. A további öt: a stockholmi döntő után a santiagóiban is gólt szerző Vavá, aztán Garrincha, a chilei Leonel Sánchez, a szovjet-orosz Ivanov és a jugoszláv Dražan Jerković.

Magyar szálak

Baróti Lajos irányította ismét a magyar csapatot, amely az angolok, az argentinok és a bolgárok előtt csoportelsőként lépett a legjobb nyolc közé. Ott kikapott a csehszlovákoktól, miután a szovjet Latisev nem adta meg Tichy Lajos gólját. Tichy egyébként négy svédországi góljához Chilében hármat tett hozzá, így összesen héttel második Kocsis Sándor mögött a magyar vb-gólszerzők listáján. Akadt ismét magyar a bírói karban: Dorogi Andor.

A legfontosabb adatok

Mérkőzések száma: 32. Gólok száma: 89 (2,78-as átlag). Össznézőszám: 893 172 (27 912-es átlag)

A döntő

Brazília–Csehszlovákia 3:1 (1:1). Gólszerzők: Masopust (15.), Amarildo (17.), Zito (68.), Vavá (77.)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×