Ha a német válogatott megnyeri a hazai rendezésű Európa-bajnokságot, a siker mindent felülmúl az országban, évtizedek múlva is milliók emlegethetik a 2024 nyarán történteket. De mi marad a kontinenstornából a gazdaságra nézve? – teszi fel a kérdést a Süddeutsche Zeitung elemzésében.
A német csapat szereplésétől függetlenül az Európa-bajnokság milliós – sőt milliárdos – üzletnek bizonyul. A költségvetési tervek szerint az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) óriási, 2,4 milliárd eurós bevételt vár az Eb-től. Cserébe a szervezet, pontosabban leányvállalatai által az Eb-hez kapcsolódóan Németországban fizetendő adó mértékét 65 millió euróra becsülik. A pontosítás azért fontos, mert az UEFA-nak mint svájci székhelyű nonprofit egyesületnek nem kell fizetnie adót, legyen szó a reklámokból, szponzorációból vagy a licencjogokból származó bevételekről.
Azt nem tudni pontosan, hogy az Európa-bajnokságra milyen esetleges adókedvezményeket vehettek igénybe cégek. A pénzügyminisztérium bejelentette, hogy bizonyos esetekben van lehetőség a jövedelemadó-mentességre. Arról az adótitokra hivatkozva nem adott konkrét tájékoztatást, hogy ténylegesen mennyiben létezik adókedvezmény. Azt hozzátette, hogy a nemzetközi sportesemények adókedvezményét állami garancia formájában biztosítják évek óta, és számos országban ez a rendszeres nemzetközi gyakorlat is.
Kiadások
A tíz rendező városba szurkolók százezrei özönlenek szerte Európából. A helyszínek ezt felhasználhatják imázsuk népszerűsítésére a milliós költségek ellenére. Münchenben éppen ilyen befektetésről beszélnek: a nyári Eb-t arra is fel akarják használni, hogy fenntartsák és lehetőség szerint bővítsék a sportvárosi hírnevet és továbbra is úgy tekintsenek a városra, mint nagy sportesemények kompetens szervezőjére. A bajor főváros mintegy 21 millió euróra becsüli a rendezés költségeit. Más helyszínek is tízmillió körüli költségekről számoltak be.
Nem csak a városoknak kell költeniük az Európa-bajnokságra, ugyanis a tartományok fedezik a rendőrség költségeit. Azt azonban, hogy ezek a költségek milyen magasak, még nem tudni, ez a szükséges műveletektől és a személyzeti helyzettől is függ. Annak érdekében, hogy az Európa-bajnokság biztonságos és nagy futballbuli legyen, a szövetségi kormány is hatalmas összegeket költ: a tornát kísérő kulturális programokra több mint 13 millió eurót fordítanak.
Jó idő és jó foci
A 2006-os világbajnokság pozitív hatásainak megismétlődésében sokan bíznak Németországban. A kereskedelmi szövetség szóvivője szerint a nagy sportesemények mindig beindíthatják a kiskereskedelmi vásárlásokat. Különösen akkor, ha a saját országban zajlanak, ez még nagyobb vásárlói hullámot válthat ki és lökést adhat a helyi fogyasztásnak. Az élelmiszer-kereskedelemben különösen jó időszakra számítanak, hiszen sokan bevásárolnak ételből és italból, hogy együtt nézhessenek focit.
De mi kell még a 18 évvel ezelőtti sikertörténet megismétlődéséhez? Több iparági szövetség szerint kellemes nyári időjárás és eredményes német válogatott. Ingrid Hartges, a Német Szálloda- és Étteremszövetség vezérigazgatója azt mondta, jó időben várhatóan sokan nézik majd kiülős közösségi helyeken a meccseket, főleg, ha jól megy a hazaiaknak. A Német Sörgyártó Szövetség is hasonlóan látja. „Csak akkor lesz nyári tündérmese, ha az időjárás is kegyes lesz, és a válogatott sikeres lesz” – magyarázta Holger Eichele, a szövetség vezérigazgatója. Hangsúlyozta, már korábban is bebizonyosodott, hogy a nagy futballesemények pozitívan hatnak a söreladásokra. A 2006-os világbajnokság alatt például körülbelül öt százalékkal több sört adtak el.
Óvatos elemzők
És mekkora hatással lesz az Európa-bajnokság az általános németországi gazdasági helyzetre? Nem naggyal, jósolják a szakértők.
Nem kell „jelentős gazdasági élénkítésre számítani” – hangsúlyozza Michael Grömling, a kölni Német Gazdasági Intézet munkatársa. Legalább néhány területnek átmenetileg előnyös lehet az Eb – vélekedett Marcel Fratzscher, a Berlini Német Gazdaságkutató Intézet elnöke. „Különösen a szállodák és a vendéglátóipar profitál majd a megnövekedett keresletből, bár ez nem lesz jelentős hatással a gazdaság egészére.”
A szakértők szerint gazdasági fellendülésre gyakorlatilag nincs remény, így a tündérmese megismétlődését leginkább Toni Krooséktól várhatják a németek.