Csak versenysportolók hagyhatják majd ki a napi kötelező testnevelésórákat egy új törvénymódosítási javaslat szerint. Azok nem, akik iskolai sportkörben, sportszervezetnél eddzenek vagy éppen néptáncolnak. Eddig heti két óra kiválható volt iskolán kívüli sporttal, ezen szigorítanának. A mindennapos testnevelés egyébként több mint 10 éve része a közoktatásnak.
Korábban már kiderült, hogy a Szülői Hang nevű szervezet petíciót indított, mert úgy látják, hogy a diákok túlterheltek, és az új feltételek mellett arra sem lesz lehetőségük, hogy például az utolsó (vagy első) óraként megtartott testnevelési óra helyett pihenjenek.
A szigorításra azért tettek javaslatot, mert évente mérik a tanulók fittségi állapotát, és a koronavírus után itt nagymértékű visszaesés tapasztalható. Ezért muszáj erre reagálni - mondta Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkár az InfoRádióban.
Hozzátette: a következő tanévtől vezetnék be a változtatást.
A felmentéseket nemcsak az élsportolók igényelték eddig, hanem az egyesületeknél sportolói tevékenységet folytató tanulók is. Az egyébként nagyon dicséretes és fontos, hogy a gyerekek ezután is részt vegyenek ezeken a foglalkozásokon, a jogalkotó a visszaéléseket szeretné kiszűrni és szeretné, hogyha saját felügyelet alatt működne a mindennapos testnevelés - fogalmazott.
Válaszul a kritikákra, amelyek szerint annak a gyereknek, aki egy sportklubnál naponta 6-8 kilométert úszik, épp nem hiányzoznak a testnevelésórák, Balatoni Katalin elmondta: biztos benne, hogy "a kiváló edzők ezt mérlegelni fogják, és annak megfelelően állítják majd be a gyermekek edzését, hogy tudomásuk van arról, milyen formában, milyen testnevelésben részesült a tanuló az adott napon".
Megjegyezte: nemcsak kormányzaton belül volt a javaslatról egyeztetés, hanem a diáksport szövetség bevonásával is.
Természetesen vannak olyan iskolák, ahol az infrastrukturális hátteret a mindennapos testneveléshez fejleszteni kell. Ezek tervben vannak és folynak a kivitelezések is - jelentette ki a helyettes államtitkár.
"Ezen kívül éppen a diáksport szövetség programjai egyéb alternatívákat is biztosítanak, akár módszertanilag elérhetőek azok a tartalmak, amik hozzásegítenek ahhoz, hogy hogyan lehet ezt megfelelően kivitelezni, hogy tényleg ne sérüljön a gyermekek mindennapos testneveléshez való hozzáférése" - fogalmazott az InfoRádióban Balatoni Katalin.