A magyar férfi vízilabda-válogatott ötméteresekkel nyerte meg a görögök elleni fukuokai döntőt, így tíz év után lett újra világbajnok. A magyar csapat hatodszor játszott finálét, mióta egyenes kieséses rendszerben rendezik a világbajnokságot, vagyis 1986 óta.
A vb-döntő egyik nagy hőse Vogel Soma volt, aki négy ötméterest védett ki az aranyéremről döntő szétlövésben. A fukuokai torna legjobb játékosának Zalánki Gergőt választották, aki a spanyolok elleni elődöntőben kétszer volt eredményes, míg a fináléban két gólt lőtt.
A világbajnokság All-Star csapatába Zalánki mellett Manhercz Krisztián is bekerült.
Érdekesség a magyar együttes fukuokai szereplésével kapcsolatban, hogy világversenyen először nyerte meg minden mérkőzését egyetlen góllal az egyenes kieséses szakaszban. Varga Zsolt csapata a negyeddöntőben az amerikaiakat 13-12-re, a legjobb négy között a spanyolokat 12-11-re, míg a döntőben a görögöket 14-13-ra (a rendes játékidőben: 10-10, ötméteresekkel: 4-3) verte.
A magyar válogatott a Japánban elért végső sikerével beérte az olaszokat az örökranglistán: mindkét nemzet csapata négyszer nyert vb-aranyérmet. A szerbek önállóan nyertek kétszer (2009, 2015), Szerbia-Montenegróként egyszer (2005), míg Jugoszlávia kétszer lett első (1986, 1991).
A szerzett érmek tekintetében Magyarországnak senki sem ér a nyomába: 4 arany, 7 ezüst, 1 bronz (12 vb-érem),
a spanyoloknak 9, az olaszoknak 8, a szerbeknek pedig – Jugoszlávia felbomlása óta – ugyancsak 8 érme van világbajnokságokon.
Varga Dénes és Vámos Márton csatlakozott Madaras Norberthez, a Magyar Vízilabda Szövetség elnökéhez, mindhárman kétszeres világbajnoknak mondhatják magukat, a magyar nők közül Stieber Mercédesznek sikerült ugyanez, 1994-ben és 2005-ben.
Varga Dénes ráadásul a legidősebb magyar világbajnok, 36 évesen és 3 hónaposan akasztották a legfényesebb érmet a nyakába Fukuokában.
Az eddigi korrekorder Madaras Norbert volt, 33 évesen és 7 hónaposan. Világversenyen Gyarmati Dezső az abszolút korrekorder, aki öt nappal az 1964-es tokiói győzelem után ünnepelte 37. születésnapját. Ha jövőre, Párizsban is aranyérmes lesz a magyar válogatott és Varga Dénes is helyet kap a kereteben, akkor ezt a csúcsot is átveheti a nagy elődöktől.
A hétvégi vb-döntő végjátékában remeklő Vogel Soma pályafutása során eddig hét döntőben szerepelt, amelyek ötméteresekkel dőltek el. Azok után, hogy az elsőt elveszítette a Ferencvárossal, a következő hatot megnyerte, négyet a klubjával, kettőt pedig a nemzeti csapattal.
Vogel Soma lehengerlő teljesítményt nyújtott a kulcsfontosságú mérkőzéseken, hiszen a mostani világbajnokság egyenes kieséses szakaszában – a görögök ellen büntetőpárbajt is beleszámítva – 12 ötméteresből csupán 4-et tudtak belőni neki.
A fukuokai világbajnokság MVP-jének választott Zalánki Gergő lett a magyar csapat házi gólkirálya, 19 góllal, őt Manhercz Krisztián követi 12-vel. Varga Zsolt csapatából valamennyi mezőnyjátékos lőtt legalább két gólt a tornán.
Ami pedig a formaidőzítést illeti: hatalmas volt a különbség a két kulcsjátékos eredményességében a Los Angeles-i világkupa-szuperdöntőben lejátszott három ki-ki mérkőzés és a vb egyenes kieséses szakasza között.
Manhercz Krisztián és Zalánki Gergő a világkupán ketten együtt 4 gólt szereztek, ezzel szemben a világbajnokságon csak a negyeddöntő-elődöntő-döntő szakaszban 20-at.