eur:
413.67
usd:
402.4
bux:
0
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Schengen writing on airport arrivals
Nyitókép: robypangy/Getty Images

Schengeni bővítés: Bécs a vétóval magára haragította Európát

A schengeni övezethez csak Horvátország csatlakozhat, a román és a bolgár kérelmet elsősorban Ausztria vétózta meg, ezzel most Bécs a vádlottak padjára került.

Az Európai Bizottság szerintt mind a három ország készen állt arra, hogy "határok nélküli" uniós övezet teljes jogú tagjává váljon. Ausztria ugyanakkor már korábban jelezte, hogy a migrációs válságból fakadó határellenőrzési intézkedések "lazasága" miatt nem támogatja sem Románia, sem Bulgária felvételét.

„A rendszer nem működik megfelelően, a külső határok védelme megbukott" – érvelt a bolgár és a román csatlakozás ellen Gerhard Karner belügyminiszter. A miniszter kezdetben a horvát csatlakozást is ellenezte volna, ezzel azonban "főnöke", Karl Nehammer szállt szembe.

Horvátország így lekerült a belügyminiszter által tervezet osztrák vétólistáról.

Az osztrák ellenállás kiváltó oka a Balkánon keresztül Közép-Európába áramló menekültáradat. Az osztrák belügyminisztérium szerint ugyanis idén „tengerparttal nem rendelkező országként” már több mint 100 ezer illegális migránst fogtak el Ausztriában, akik közül 75 ezren Románia, Bulgária és Magyarország felől érkeztek, anélkül, hogy az ottani biztonsági hatóságok regisztrálták volna őket.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a vétó tekintetében Ausztria nem volt egyedül, a bolgár csatlakozást Hollandia is megvétózta.

A hét közepén született brüsszeli döntés után valóságos össztűz zúdult Ausztriára. Élen járt a német külügyminiszter, Annalena Baerbock, aki szerint a a bécsi döntés mind Európa-politikai, mind geopolitikai szempontból helytelen. A miniszter különösen Románia csatlakozását támogatta, de Bulgária ellen sem emelt kifogást. Baerbock szerint kormánya az utolsó percig harcolt az osztrák vétó megakadályozásáért, ez azonban nem járt sikerrel.

Egy brutális európai év végén az európai egység elmélyítésében reménykedett, ez azonban elmaradt – fogalmazott a német külügyminiszter.

Baerbock nem volt egyedül a tiltakozással. Csalódottságának adott hangot az osztrák vétó miatt Eduard Heger szlovák miniszterelnök és Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke is.

A magyar külügyminiszter szintén úgy értékelte, hogy Románia és Bulgária megérdemelte volna a csatlakozást a schengeni övezethez. Szijjártó Péter Facebook-bejegyzésében azt emelte ki, hogy mindkét ország keményen védte határait, és sokat tett az illegális migráció megfékezése érdekében.

Románia válaszképpen hazarendelte pénteken bécsi nagykövetét.

Bécsi értesülések szerint az osztrák belügyminisztérium azzal számol, hogy a két ország csatlakozása 2023-ban ismét napirendre kerül.

A schengeni övezetnek jelenleg 22 uniós ország, köztük Magyarország, valamint négy nem uniós ország – Norvégia, Izland, Svájc és Liechtenstein – a tagja.

Címlapról ajánljuk
Könyvelők: káoszt okoz a DÁP és az Ügyfélkapu+ bevezetése

Könyvelők: káoszt okoz a DÁP és az Ügyfélkapu+ bevezetése

Továbbra sincs benne a digitális aláírás a Digitális Állampolgárság alkalmazásban, de a DÁP mellett az Ügyfélkapu+ sincs készen, állítja a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke. Ráadásul Ruszin Zsolt szerint az elektronikus ügyintézésre kötelezettek felének vagy képességbeli vagy akaratbeli problémái vannak az átállással.

A testi épségével játszik, aki így ül a volánhoz

A vastag téli ruházatban történő vezetés nemcsak a mozgékonyságot korlátozza, hanem a biztonságot is veszélyezteti, mivel a biztonsági öv nem illeszkedik megfelelően a testhez – világít rá az ADAC új töréstesztje. Bár konkrétan nem tilos így kocsiba ülni, de a KRESZ szerint járművet csak az vezethet, aki biztonságos vezetésre alkalmas állapotban van, így a vastag kabát, bélelt kesztyű, vagy bakancs használata ellentétes lehet a szabályokkal.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.03. péntek, 18:00
Tálas Péter
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×