„Láttam az elmúlt húsz évben nagyon sok nagyon sikeres irodalmi pályázatot, de ilyen mennyiségben még soha nem érkezett pályamunka” - mondta a pályázat zsűrielnöke, aki úgy véli, nagyon megmozgatta az emberek fantáziáját az, hogy a szövegeiket az utcán hirdetésben, city lighton láthatják.
Hozzátette: nyilván sok szerencse is kell ahhoz, hogy az ember egy ilyen pályázaton nyerjen.
Az ötperces novellákat megállókban lehet olvasni. A kiválasztott húsz novella nemcsak Budapesten, hanem vidéken is olvasható.
A pályázat zsűrielnöke úgy látja, a pályázók megérezték azt, hogy
valami meghökkentő, furcsa, különös, szokatlan történettel vagy történetvezetéssel kell indítaniuk ahhoz, hogy a city light-ok előtt marasztalják az olvasót.
„Nagyon sok erős pályamunka volt, még legalább húszat simán, minden különösebb gond nélkül a győztesek közé lehetett volna sorolni. Sokan írnak jól, sokan szeretnének írni, és sokan sokat dolgoznak ezen” - mondta az író.
„Tíz évvel ezelőtt a nagyon jó művek után nagy szakadék volt a pályázatokon. Nem volt derékhad, nem volt ilyen sok közölhető színvonalú írás, mint most” - idézte fel Grecsó Krisztián.
„Tegnap óta kint vannak a szövegek a városban, és látom, hogy az emberek olvassák őket. Az alkotók pedig arról mesélnek, hogy milyen hihetetlen jó érzés lesekvő pillanatokat lehet ezzel a kampánnyal elkapni” - mondta a pályázat zsűrielnöke.
Egy piliscsévi testvérpár, Somogyi Katalin és Somogyi Boglárka lettek az első és harmadik helyezettek, a második pedig Orosz Adél.
Grecsó Krisztián elmondta, hogy a döntéskor természetesen nem tudták, hogy a két helyezett testvérpár.
„Nagyon boldogok voltak, ráadásul a nyertestől ma reggel tudtam meg, hogy ez élete első novellája. Egyetemista, magyar szakos, reméljük, hogy sokat is olvas mellé, és szép pályán indul el” - mondta az író.
Hozzátette, hogy profi írók is nyertek a pályázaton:
a legjobb húszban olyan szerzők is vannak, mint az ismert író, újságíró Haász János, az Index főszerkesztő-helyettese, és Boldizsár Ildikó, akit leginkább a meséiről ismerhetünk.
„A jeligés pályázatokban az a szép, hogy a profikat nem segíti a nevük” - véli Grecsó Krisztián.