eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Svéd tudósok megalkották az "irodalmi lábnyom" fogalmát

Az írók stílusa végtelen viták és elemzések tárgya. Svéd tudósok azonban kidolgoztak egy formulát, amellyel kiszámítható egy-egy író "irodalmi lábnyoma".

A számítással az Umea Egyetem fizikusai rukkoltak elő, formulájukat a New Journal of Physics című tudományos folyóiratban ismertették. A tudósok szerint a kalkuláció révén véget lehet vetni a szerzőség körüli vitáknak, emellett pedig alkalmas lehet arra is, hogy híres írók elveszett munkáit azonosítsák - írta a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.

A svéd kutatók a képlet kidolgozásakor Thomas Hardy, DH Lawrence, valamint Herman Melville műveit vették alapul a különböző írói stílusok és szövegrészletek elemzéséhez. Többek között azt vizsgálták, hogy a felsorolt írók milyen gyakran használnak új szavakat munkáikban. Ezáltal pedig mintákat tudtak felfedezni írói stílusukban.

A nyelvi stílust és nyelv képességet is figyelembe vették, valamint az újonnan használt szavak "gyakoriságát" is, ami általában a cselekmény előrehaladtával csökken.

A statisztikai elemzést teljes regényekre, regényrészletekre és összegyűjtött művekre is alkalmazták, az eredmény pedig minden esetben egyedülálló "szóujjlenyomat" lett.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Ha ekkora barátaink a lengyelek, miért nem kereskedünk velük többet?

Magyarország külkereskedelme az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult, és bár a lengyel-magyar gazdasági kapcsolatok tartották a lépést a változással, kiugró teljesítményről nincs szó, hiába a szoros kulturális és politikai kapcsolatok. A Lengyel-Magyar Gazdasági Kamarával együttműködésben készült cikkünk annak jár utána, hogy milyen hasonlóságok és különbségek vannak a lengyel és a magyar üzleti környezetben, valamint hogy milyen kihívásokkal nézhetnek szembe magyar cégek, amikor belépnének a lengyel piacra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×