A 70 éves védelmi idő a szerző halála utáni január elsejével kezdődik, így az 1936-ban elhunyt Kosztolányi Dezsőnek a szerző halála utáni védelmi ideje 1937. január 1-jével kezdődött, és most, 2007. január 1-jével járt le - mondta el az InfoRádióban az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület jogtanácsosa. Mann Judit hozzátette: az idei évtől Kosztolányi műveit bárki kiadhatja.
József Attila 1937-ben hunyt el, így az ő esetében ez a jogdíjfizetési kötelezettség 2008. január 1-jén jár le. A jogtanácsos elmondta: a jövő évtől bárki kiadhat, felhasználhat, átdolgozhat, megfilmesíthet, megzenésíthet József Attila művet anélkül, hogy erre engedélyt kellene kérnie.
Mann Judit hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy a művek átgyúrhatók, és minden esetben fel kell tüntetni a szerző (jelen esetben például József Attila) nevét.
Karinthy Frigyes esetében ez a jogi védelem 2009. január 1-jével jár le, így a művei közkinccsé válnak.
Jelentős bevételkiesés
Kosztolányi Dezső jogutódja nem örül a szerzői jogdíjfizetési kötelezettség lejártának, de számolt ezzel - mondta el az InfoRádióban a költő-író jogutódjának ügyvédje. Koltai Krisztina hozzátette: ez jelentős, évente több százezer forintos bevételkiesést jelentett számukra.
Az ügyvéd szerint a védettség 70 éve alatt nem volt olyan, hogy Kosztolányi művei engedély nélkül jelentek volna meg. Hozzátette: Kosztolányi ismert szerző, ami ezt nehezebbé tette volna.
Koltai Krisztina elmondta: A védettség lejártának közeledtével a kiadók a jogdíj mennyiségében kifejezésre jutatták, hogy a szerződés már csak egy évre, vagy fél évre szól.
Nem lesz piaci "földrengés"
Néhány kisebb kiadónak nagy lehetőséget jelenthet a hetven éve elhunyt magyar szépírók szerzői jogvédelmének megszűnése, a piac egészét azonban a kereslet hiánya miatt nem mozgatja meg - mondta az InfoRádióban a Magvető Kiadó igazgatója.
Morcsányi Géza hozzátette, hogy az igényes olvasók továbbra is azokat a jó minőségű könyveket fogják megvásárolni, amelyeket a szerzői jogot tiszteletben tartó cégek adnak ki.
Az igazgató ugyanakkor valószínűnek tartja, hogy egy-két közismert mű - például Karinthytől az Utazás a koponyám körül, vagy Kosztolányitól az Édes Anna - kiadásában fantáziát lát majd néhány kisebb társaság.
Szia, Anya! – új átverés terjed itthon, mutatjuk, mire kell figyelni