"A nő, ha öregszik, egyre távolabb kerül attól a lényegtől, ami a férfiak számára fontos benne" - írja Bakos Zoltán A helyes asszonytartás című könyvének ajánlójában. A szerző szerint a cím és a mögötte rejlő tartalom valóban meghökkentő, de csak addig, amíg bele nem gondolunk: a bíróságon is asszonytartást (házastársi tartást) ítélnek meg.
Nemek harca a történelemben
A könyv témája két síkon fut, az egyik a hétköznapokra adaptált olvasat, amely a történelmi, művelődéstörténeti hagyományokat napjainkra vonatkoztatva boncolgatja. Ebben a szerző bemutatja, hogyan bántak a családokban a nőkkel, és hogyan a nők a férfiakkal a különböző korokban.
"Ez nem egy mai keletű probléma; évezredek óta tudunk férfipanaszokról, férfisovinizmusról, engedetlen nőktől, női prostitúcióról, olyan férfiakról, akik kényszerítettek erre nőket, és olyan nőkről, akik maguktól mentek" - magyarázza a szerző.
Bakos Zoltán másrészt képet kíván adni a férfiaknak arról, milyen volt a helyzetük a történelem során, és milyen ma.
A férfiak elnyomottak
"A mai férfi szerintem elnyomott, erről szól a könyvem. Biológiailag a nő magasabb értékű, mint egy férfi. Ezen nem nagyon van vita. Szellemi teljesítményük azonos, de másként gondolkodik egy férfi, aki vadász, és máshogyan egy nő, aki gyűjtögető, ez archetipikusan alakult így" - mondta.
Bakos Zoltán szerint zavarodott világban élünk, éppen ezért nehéz meghatározni azt is, mitől romlanak és mitől válnak kiegyenlítetlenné férfi-női kapcsolatok. Oka lehet ennek a reklámok által közvetített trend, az uniszex viselet, hogy a lányok egyre fiúsabbak lesznek, a fiúk pedig nőiesebbek.
A nők megkapták az egyenjogúságot, amiért a szüfrazsettek küzdöttek, ám ez inkább eltartottság - vallja a szerző. A férfiak helyzetét csupán annyiban látja könnyebbnek, hogy őket nem sújtja a szépségipar össztüze, amely a nőkben, kívánatosságuk megtartása érdekében folyamatos vásárlási kényszert alakít ki.