Az emlékérmet 1954 óta adományozza a berlini törvényhozás olyan német és külföldi értelmiséginek, aki a politikai, a kulturális vagy tudományos életben rendkívüli eredményt ért el.
A kitüntetést Ernst Reuter szociáldemokrata politikusról nevezték el. Õt a második világháború után Berlin főpolgármesterévé választották, azonban az akkori szovjet vétó megakadályozta abban, hogy elfoglalja hivatalát.
Kertész Imre az első magyar, aki ebben a magas kitüntetésben részesül. Mint Klaus Wowereit kormányzó polgármester hangsúlyozta, a Reuter-emlékérem adományozásával a törvényhozás Kertész Imre egész életművét kívánta elismerni, amelyet a megbékélés és párbeszéd jellemez.
Utalt arra is, hogy a Nobel-díjas író Berlin olyan polgára, akinek hangja a város határain túl is meghatározó szerepet játszik a szellemi élet alakulásában.
Wowereit némi büszkeséggel hozzáfűzte, hogy Kertész Imre éppen Berlin tudományos kollégiumában folytatott kutatásokat készülő könyvéhez, amikor tudomást szerzett arról, hogy 2002-ben neki ítélték az irodalmi Nobel-díjat.
A Reuter-díjjal korábban - mások mellett - Hans Jochen Vogel volt berlini polgármester és Claudio Abbado világhírű olasz karmestert is kitüntették.
A német fővárosban élő Kertész Imrét nemrég a berlini egyetem díszdoktorává avatta.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat