eur:
410.54
usd:
392.33
bux:
80056.08
2024. november 26. kedd Virág

"Elkerülhető lett volna a szovjet beavatkozás 1956-ban"

A szovjet beavatkozás elkerülhető lett volna 1956-ban Magyarországon, ha a magyar kormány, a forradalmárok és az Egyesült Államok egyaránt belenyugodtak volna félmegoldásokba és követték volna a jó magyar közmondást: többet ésszel, mint erővel - foglalta össze új könyve egyik új gondolatát Charles Gati magyar származású amerikai történész-politológus.

A washingtoni Johns Hopkins Egyetemen oktató Charles Gati a távirati irodának adott interjújában elmondta: újonnan felszabadított, egykor titkosan kezelt amerikai iratokat, magyar, amerikai és orosz történészek munkáit, valamint az általa 15 év alatt magyarokkal, oroszokkal és amerikaiakkal készített több száz interjú anyagát használta fel könyvéhez.

Következtetéseit az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) korábban zárolt, más által még fel nem használt úgynevezett operatív dokumentumaira is alapozta.

Mit tehettek volna?

A professzor azt az eddig fel nem tett kérdést feszegeti tényfeltáró munkájában: mit tehettek volna a magyarok és az amerikaiak azért, hogy a forradalom céljainak "legalább egy része" megvalósuljon. Nem ért egyet azzal az általános nézettel, hogy nem volt esély a Sztálin utáni szovjet birodalom ellen.

"Meggyőződésem, hogy ez téves konklúzió" - fogalmazott, majd hozzátette: "ötven év után itt az ideje megkérdezni saját magunktól, mit tehetett volna Nagy Imre kormánya, mit tehettek volna a forradalmárok és mit tehetett volna Amerika azért, hogy Magyarország egy szabadabb, bár nem feltétlenül szabad ország legyen."

Azt, hogy a szovjet beavatkozás elkerülhető lett volna, a szerző egyebek mellett egy olyan feljegyzésre alapozza, amely a 90-es években felszabadított titkos szovjet iratok sorában került elő. A feljegyzés szerint a szovjet kommunista párt politikai bizottságának tagjai 1956. október 30-i ülésükön még egyhangúlag a beavatkozás ellen szavaztak. A történész professzor könyvében arra is választ keres, mi történt azon a napon és később, ami megváltoztatta a szovjet politikát.

Öt nyelven jelenik meg

A Vesztett illúziók - Moszkva, Washington, Budapest és az 1956-os magyar forradalom című könyv egyszerre öt nyelven, magyarul, angolul, lengyelül, oroszul és szlovákul jelenik meg szeptemberben.

Charles Gati fiatal újságíróként hagyta el Magyarországot a forradalom után néhány héttel, majd az Egyesült Államokban telepedett le.

Címlapról ajánljuk

MÁV-Volán-HÉV: már megvan a kollektív szerződés

Újabb, fontos mérföldkövéhez ért a MÁV-csoport integráció: a mai napon minden érintett szakszervezet aláírta az Integrált Kollektív Szerződést - közölte a vállalat. A három személyszállítási márkanév az integrációval is megmarad, az utasok szóhasználatához jobban igazodó, rövidebb – MÁV, VOLÁN, HÉV – formában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
Határozott vörös vonalat lépett át Amerika, 700 ezres város ostromára készülnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról kedden

Határozott vörös vonalat lépett át Amerika, 700 ezres város ostromára készülnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról kedden

Megerősítette John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője, hogy korlátozások közt, de engedélyezték Ukrajnának, hogy amerikai ATACMS-rakétákat használjanak Oroszország nemzetközileg elismert területei ellen. Ukrán hírszerzési források szerint az orosz haderő a 700 ezres Zaporizzsja város ostromára készül. A fronton a helyzet Ukrajna számára elég drasztikus: Kurahove és Toreck bármikor elesett, Pokrovszkot körbezárják az oroszok, emellett bármikor megindulhat Kupjanszk és Sziverszk ostroma is. Cikkünk folyamastosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×