Az izraeli utcákat vasárnap megtöltötték azok a tüntetők, akik a kormányt hibáztatják a Hamász által elrabolt és most felfedezett hat túsz haláláért, illetve a többiek folytatódó fogva tartásáért. A felvonulók azt követelték, hogy a Netanjahu-kormány kössön alkut a fennmaradó 101 túsz hazahozásáért.
Magára a kormányfőre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy fogadjon el egy tűzszüneti egyezményt és állítsa le a 11 hónapja folyó háborút. Ő azonban azt mondta, hogy „aki túszokat gyilkol meg, az nem akar tűzszünetet” és azt mondta, hogy „levadásszák” felelősöket.
Tens of thousands of Israelis are gathering all over Israel to call for the immediate release of the 101 hostages.
— Hen Mazzig (@HenMazzig) September 1, 2024
All of Israel is unified tonight in our cry to BRING THEM HOME.
No more dead bodies. No more funerals. We need every hostage reunited with their family ALIVE. pic.twitter.com/lqtKH2UzcT
Csak Tel Avivban 300 ezren tiltakoztak. A rendőrök vízágyúkat vetettek be a tömeg ellen és több helyszínen, 24 embert tartóztattak le. Az Izraeli Védelmi Erők szerint a túszokat egy-két nappal azelőtt lőhették agyon, hogy rájuk bukkantak, miközben Gázában felfüggesztették a műveleteket a gyermekbénulás elleni védőoltás-program idejére.
Hersh Goldberg-Polin, Carmel Gat, Eden Yerushalmi, Alexander Lobanov, Almog Sarusi, and Ori Danino.
— Senator John Fetterman (@SenFettermanPA) September 1, 2024
This ongoing grief and outrage was brutally sown on 10/7.
Hamas owns this entire humanitarian catastrophe and my support for Israel is unbreakable. pic.twitter.com/OKPvZVNd43
Hármuk neve szerepelt a legútóbbi, elutasított tűzszüneti egyezményben szereplő fogolycsere-listán. 11 hónapon át raboskodtak, „zaklatás, kínzás és éheztetés közepette. Halálukhoz az vezetett, hogy késett a legutóbbi tűzszüneti alku aláírása” – állt a Túszok Családjai Fórum nyilatkozatában.
Az egyre nagyobb közfelháborodás közepette az izraeli Szakszervezetek Szövetsége hétfőre általános sztrájkra hívott fel. A felhíváshoz csatlakozott Jair Lapid ellenzéki vezető. A főnökével gyakran szembehelyezkedő Joáv Gallant védelmi miniszter pedig a túszokról szóló megállapodást sürgetett.
A keményvonalas izraeli pénzügyminiszter, Bezalel Szmotrics közben a sztrájk betiltását kérte a főügyészségtől.
Az, hogy most megtalált halott túszok között volt Hersh Goldberg-Polin, egy fiatal amerikai a Hamászt keményen elítélő nyilatkozatra késztette Joe Biden amerikai elnököt és Kamala Harris alelnököt, a demokraták elnökjelöltjét.
„A Hamász egy gonosz terrorszervezet... elítélem brutalitását, ahogy az egész világnak el kell ítélnie. 1200 ember lemészárlásától kezdve a szexuális erőszakon át a túszejtésig és a mostani gyilkosságokig, világos és hátborzongató a Hamász elvetemültsége” írta Kamala Harris. Hozzátette, hogy fel kell számolni a szervezet jelentette fenyegetést és az nem irányíthatja Gázát.
Harris eddig igyekezett úgy viselkedni, hogy visszaszerezze a Joe Bidentől elpártolt Gáza-párti szavazók voksait a novemberi elnökválasztáson. Legutóbbi vizitjén például meglehetősen fagyosan fogadta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.